Typowy Janusz”- wizerunek Polaka przedstawiany na stronach z memami i demotywatorami

W dzisiejszych czasach można zauważyć tendencję społeczeństwa do coraz częstszego spędzania czasu w postaci surfowania po internecie. Co więcej, jest to do tego stopnia duży fenomen, że większość osób raz na kilka minut musi sprawdzać swoje profile społecznościowe na licznych portalach. Internet sprawia również, że ludzie śmieją się z rzeczy… bardziej globalnie – co to znaczy? Za sprawą memów cała Polska może śmiać się z jednego tematu, a kiedyś było to przecież praktycznie niemożliwe. Jednym z idealnych przykładów są memy o Januszu.

Memy to wyjątkowe obrazki w internecie, z którymi styczność miał chyba każdy. Główną cechą memów i demotywatorów jest fakt, że są one w piekielnym tempie powielane i przekazywane. Nie jest rzadką sprawą sytuacja, kiedy jeden mem potrafi mieć swoje początki w jednym zakątku świata, a w kilka godzin jest znany dosłownie wszędzie. Te śmieszne obrazki są także dobrym sposobem na zabicie czasu – ich oglądanie jest bardzo proste i zabawne. Dzięki temu znaczna część społeczeństwa ogląda śmieszne memy regularnie.

W naszym kraju ludzie również kochają memy. Janusz jest postacią, z której regularnie szydzi internet. Nie jest to oczywiście konkretna osoba, tak samo imię jest raczej przypadkowe, choć nie da się zaprzeczyć, że jest bardzo polskie. Nie jest to bez znaczenia, ponieważ memy o Januszu są przede wszystkim autorefleksją społeczeństwa na temat pewnych stereotypów, które są spotykane w Polsce. Nie tylko jednak – Janusz zawsze jest postacią posiadającą pewne cechy.

Najbardziej typowy Janusz, powinien posiadać gęstego wąsa, który będzie zdobił jego twarz niczym u sarmaty. Opisywana postać nie powinna też mieć dobrej kondycji fizycznej – otyłość z brzuchem piwnym na czele jest jak najbardziej wskazana. Janusz jest także osobą, która uwielbia pijać tanie piwo typu Harnaś lub Tatra, a także nosić skarpetki do sandałów. Powinien on również nosić białą koszulkę na ramiączkach – jest to tak zwana „żonobijka”. Kiedy jest w podróży – często zamiast walizki używa reklamówki z Biedronki. Nie można także zapominać o tym, że Janusz, jak każdy „typowy” Polak, ma swoje zdanie na dosłownie każdy temat i zawsze broni swoich racji, niezależnie od tego, czy ją ma i czy cokolwiek wie o danej kwestii. Obok Janusza często jest też jego urocza partnerka – Grażyna, która odpowiada charakterem swojemu lubemu. Cudowna para podróżuje samochodem Volkswagen Passat B5 z silnikiem 1.9 TDI. Bohater nie odmawia także nigdy alkoholu, a poza piwem pije wyłącznie czystą wódkę. Najczęstszym kompanem do zabaw i filozoficznych dywagacji jest szwagier lub synek Pjoter. Największym wrogiem Janusza jest jego sąsiad, a konkretnie – somsiad.

Memy o Januszach mogą dotyczyć wielu kwestii. Są zazwyczaj tożsame z memami o nosaczu – popularnej w internecie małpie. Zazwyczaj memy o Januszu przekazują mądrości mówione przez zabawną postać. Może to być na przykład cudowny pomysł w stylu „Grażyna, zamknij okna w aucie, niech myślą, że mamy klimatyzację”, lub „oczywiście, że to szanuję, ale…”, gdzie po „ale” można znaleźć jakąkolwiek dezaprobatę wyrażającą brak szacunku na dany temat. Memy o Januszu są często również zwykłymi sentencjami, które taka postać mogłaby powiedzieć. Chodzi na przykład o „Grażyna, podej mie no deczko kszanu pod te kiełbaskie”. Często są to także fenomenalne pomysły świadczące o sprycie i przebiegłości naszego Janusza: „Pożyczę somsiadowi popsutą wiertarkę, będzie mi musiał odkupić nową”.

Memy o Januszach są bardzo popularne również ze względu na to, że jednak pewien odsetek społeczeństwa właśnie taki styl życia jak ów postać uprawia. Tak więc, wiele osób prawdopodobnie takowego Janusza zna, a że internet służy do wyśmiewania dosłownie wszystkiego – i z takiej postawy szydzi.