Wady i zalety dużych okien w domu.

Duże okna w domu czy całkowicie przeszklona ściana np. w salonie to marzenie wielu posiadaczy mieszkań. Kiedyś dosyć karkołomne, ale dzisiejsze możliwości technologiczne dają szansę na spełnianie nawet takich pragnień. Jak każde jednak rozwiązanie w budownictwie, duże okna mają swoje zalety i wyzwania, które należy wziąć pod uwagę. Przyjrzymy się dziś tym najbardziej odczuwalnym dla mieszkańców domu.

Estetyka

Duże okna wyglądają bardzo designersko. Dzięki nim każde pomieszczenie zyska niepowtarzalny i niezwykły charakter. Jeśli do tego mamy ciekawy widok za oknem, to dopełni całości. W miastach mogą to być dachy sąsiadujących domów, park czy ciekawa architektura. Na przedmieściach czy wsiach – piękny zadbany ogród, łąka czy las.

Takie okna wpuszczają też do pomieszczenia dużo więcej światła słonecznego, to bardzo poprawia komfort, samopoczucie, a co za tym idzie samopoczucie mieszkańców. Pozwala też na hodowanie najbardziej wymagających roślin doniczkowych, co dodatkowo upiększa wnętrza.

Jedynie podczas bardzo gorącego lata, możemy nie być do końca zadowoleni z takiej powierzchni nagrzewania, ale ten problem rozwiążą stylowe zasłony, nowoczesne rolety, czy chociażby markizy zamontowane na zewnątrz budynku.

Koszty

Jeśli zdecydowaliśmy się na takie okna, prawdopodobnie musimy się liczyć z nieco większymi kosztami zakupu, niż przy tych standardowej wielkości.

Trochę bardziej złożona jest sytuacja z kosztami ogrzewania budynku. Jeśli zimą mamy słoneczne dni, duże okna będą nam bardzo skutecznie dogrzewać mieszkanie w ciągu dnia. Co jednak z ucieczką ciepła przez szyby, o której często wspominają przeciwnicy dużych okien? Rzeczywiście może mieć miejsce. Jeśli jednak postawimy na nowocześniejsze rozwiązania technologiczne, możemy ją w bardzo dużym stopniu ograniczyć. Dlatego warto zaopatrywać się u sprawdzonych producentów. Sprawdziliśmy ofertę firmy Plastixal i znaleźliśmy tam okna z nowoczesnego szkła ECLAZ. Daje ono najwyższa wydajność energetyczną, nie utrudniając przy tym dopływu światła wpadającego przez szybę.

Pielęgnacja

Plastikowe okna mają tę przewagę nad drewnianymi, że nie wymagają dodatkowej pielęgnacji zabezpieczającej. Wystarczy przemycie wilgotną ściereczką i są czyste. Powierzchnia szyb jest natomiast większa i będzie wymagała rzeczywiście nieco więcej pracy niż ta zwykłego okna. Można sobie nieco ułatwiać życie, stosując dostępne na rynku udogodnienia. W sprzedaży znajdziemy różnego rodzaju myjki parowe i tego typu urządzenia zaopatrzone w specjalne wysięgniki. Pomogą nam znacząco skrócić czas mycia i ułatwią tę czynność.