Jak ubrać się na orkę, czyli jesienne bieganie?

Jakie elementy garderoby wybrać ze swojej szafy, aby jesienne treningi nie przypominały drogi przez mękę? Nie brakuje amatorów, którzy biegają nie tylko po to, aby poprawić wydolność organizmu czy zrzucić zbędne kilogramy. Trenują również ze względu na lepsze samopoczucie. Nie da się ukryć, że systematyczne treningi powodują wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Takim osobom zależy na tym, aby ćwiczenia po prostu dawały radość i pozwoliły oderwać się od szarej rzeczywistości. Niekorzystne warunki atmosferyczne potrafią zaś odebrać całą satysfakcję. Chyba, że zdecydujecie się na odpowiednie elementy garderoby.

Dlaczego warto ubierać się na cebulkę?

Zaleca się, aby przed jesiennym treningiem ubierać się na tak zwaną cebulkę. O co tutaj jednak dokładnie chodzi? Zazwyczaj osoby początkujące popełniają sporo błędów w tej materii. Między innymi ubierają się zbyt grubo. Zakładają jedną warstwę, która ma im zapewnić ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Nie jest to do końca dobre podejście do tematu. Najlepiej bowiem zdecydować się na kilka cieńszych warstw, które będą mogły być dodatkowo zakładane lub zdejmowane. Wszystko tak naprawdę zależy od konkretnych warunków atmosferycznych. Wyróżniamy cztery podstawowe warstwy. Pierwszą z nich stanowi bielizna termoaktywna. Nie zapominajcie także o skarpetkach za kostkę. Zwykłe stopki są bowiem niekorzystne dla ścięgien Achillesa, które cierpią zwłaszcza przy niskich temperaturach. Druga warstwa to na przykład dres czy koszulka z długim rękawem. Im gorsze warunki atmosferyczne, tym trzeba decydować się również na rękawiczki, grubsze czapki czy nawet kurtki. Właśnie takie elementy znajdują się w kolejnych warstwach (trzeciej i czwartej). Jeśli na przykład na dworze będzie cieplej niż zakładaliście, to możecie zdjąć kurtkę i biegać tylko w bluzie itp. Jest to zatem bardzo uniwersalne podejście do tej sprawy.

Zasada 10 stopni

Bardzo ważne jest również to, aby kierować się zasadą 10 stopni. O czym trzeba pamiętać? Należy ubierać się tak, jakby temperatura na dworze było 10 stopni niższa niż wskazuje w tym momencie termometr. Poza tym trzeba uwzględnić brak lub obecność wiatru. Wszystko dlatego, że ten czynnik powoduje, że odczuwalna temperatura jest o wiele mniejsza. Trzeba podkreślić, że zbyt gruby ubiór jest bardzo niekorzystny. Dlaczego? Szybciej będziecie się pocić, a treningi będą o wiele mniej wydajne. Poza tym nieodpowiedni ubiór sprzyja różnym chorobom. Nie można zatem traktować po macoszemu tej kwestii…