Zakup mieszkania krok po kroku

Gdy podejmiesz decyzję o zakupie mieszkania, która być może będzie wiązała się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego, powinieneś się do niej odpowiednio przygotować. Zakup mieszkania to bowiem proces, który składa się z kilku głównych kroków. Oto nasz poradnik jak kupić mieszkanie krok po kroku.

Określ kryteria poszukiwanej nieruchomości

Określenie ramowych kryteriów, jakie musi spełniać wymarzone mieszkanie to pierwszy krok, bez którego poszukiwania mieszkania będą stratą czasu. Zanim zaczniesz przeglądać oferty nieruchomości, zastanów się, jaki metraż mieszkania Cię interesuje, w jakiej okolicy będziesz szukać oraz jakie masz możliwości finansowe. W ramach tych kryteriów warto określić priorytety, które muszą zostać spełnione oraz takie cechy, które będą nieco mniej istotne. Przemyśl zatem, czy ważniejszy jest metraż czy lokalizacja blisko centrum i węzłów komunikacyjnych. Może się bowiem okazać, że już na tym etapie będziesz musiał pójść na pewien kompromis, bo możliwości finansowe nie pozwolą kupić mieszkania o takim metrażu lub w okolicy, o jakich marzysz. Warto w tym celu przejrzeć ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości, które znajdziesz w Internecie. Dzięki temu możesz zweryfikować, czy przy Twoim poziomie finansów możesz zrealizować swoje plany, czy jednak konieczne będzie pójście na kompromis.

Szukaj mieszkania marzeń

Następnym krokiem jest aktywne poszukiwanie mieszkania. Dzięki pierwszemu krokowi masz już określone kryteria, według których będziesz przeglądać oferty. Nie ograniczaj się jednak do przeglądania ofert w sieci. Dobrym pomysłem jest również udanie się do biura nieruchomości. Agencja nieruchomości Warszawa ma z pewnością lepsze od Ciebie rozeznanie w sytuacji na rynku
mieszkań na sprzedaż i może podsunąć mieszkania, które są warte uwagi.

Oglądaj i sprawdzaj stan prawny

Jeśli znajdziesz kilka, a może nawet kilkanaście mieszkań, które pasują do Twoich kryteriów, to czas na oglądanie. Staraj się umawiać w ciągu dnia, bo w świetle dziennym mieszkania zobaczysz więcej niektóre wady np. popękane ściany czy inne defekty techniczne będzie łatwiej dostrzec. Gdy znajdziesz mieszkania naprawdę warte Twojej uwagi, to sprawdź ich stan prawny (jeśli szukasz
samodzielnie) lub poproś o to pośrednika (jeśli korzystasz z usług biura nieruchomości). Dzięki takiej weryfikacji będziesz miał jasność, czy warto się danym mieszkaniem interesować dalej, czy ze względu na sytuację prawną, lepiej szukać innego lokum.

Negocjuj warunki umowy

Gdy okaże się, że wśród obejrzanych mieszkań jest takie, które spodobało Ci się na tyle, że rozważasz jego zakup, to rozpocznij negocjacje. Rozmawiaj na temat warunków sprzedaży. Nie chodzi tutaj jednak tylko o cenę. Musisz ustalić również czas opuszczenia mieszkania przez aktualnych mieszkańców oraz wyposażenie mieszkania, które zostaje. Pamiętaj, że te elementy również mogą
wpływać na ostateczny koszt zakupu nieruchomości, bo ze względu na dłuższy czas do opuszczenia mieszkania będziesz zmuszony płacić za wynajmowane mieszkanie dłużej niż przewidywałeś.

Przygotuj się do finalizacji transakcji

Jeśli wszystko przebiega po Twojej myśli, to czas na finalizację transakcji. Po ustaleniu warunków umowy możesz podpisać umowę przeniesienia własności, ale to jest możliwe tylko wtedy, gdy kupujesz mieszkanie za gotówkę. Jeśli masz w planie kupić mieszkanie ze środków z kredytu hipotecznego, to podpisz umowę przedwstępną, najlepiej u notariusza, i wpłać ustalony zadatek. Potem złóż wniosek o kredyt, a gdy go dostaniesz możesz umawiać się na podpisanie umowy przyrzeczonej. Po jej podpisaniu staniesz się właścicielem mieszkania czyli zrealizujesz marzenie o swoim własnym M.