Doskonałe miejsce na wczasy – biały piasek i błękitne laguny, czyli Malediwy.

Malediwy to jedno z występujących na naszej planecie państw wyspiarskich. Wchodzi w skład archipelagu mieszczącego się na Oceanie Indyjskim. Podobnie jak losy większości państw wyspiarskich, tak historia Malediwów jest ściśle związana z okresem kolonializmu. XVI wiek to okres dominacji Portugalczyków i Holendrów. W kolejnych stuleciach ziemie te znajdowały się pod opieką Wielkiej Brytanii. Niewielka miejscowość Male jest obecnie nie tylko stolicą państwa, ale i jedynym ośrodkiem miejskim. W związku ze zmianami klimatycznymi przyszłość Malediwów jest zagrożona. Ten niewielki fragment ziemi unoszący się ponad taflą wody, w ciągu kilkudziesięciu lat może zniknąć z powierzchni ziemi. Wszystko to za sprawą podnoszącego się poziomu wód w oceanach. Mając to na uwadze, nie warto zwlekać i poznać ten niezwykły wycinek naszej planety. Ze względu na niewielkie rozmiary wyspy turyści odwiedzający ten rejon z biurem podróży, nierzadko przelatują również na Sri Lankę.

Wszystkie atrakcje dostępne na Malediwach możemy podzielić na kilka kategorii. Pierwszą z nich jest plażowanie i wypoczynek. Drugą zwiedzanie zabytków, które mają duże znaczenie dla rozwoju wyspy. Trzecią kategorią są wszelkiego rodzaju sporty w tym sporty wodne. Dużą popularnością cieszy się nurkowanie pośród krystalicznie czystej wody, a także rejsy na katamaranach. Co więcej, podczas rejsu na każdej łodzi serwowany jest posiłek wraz z alkoholem. Katamarany umożliwiają szybki przemieszczanie się na teren kolejnych wysepek. Nierzadko są jedyną metodą umożliwiającą przemieszczanie po archipelagu.

Malediwy – archipelag pośrodku oceanu

Malediwy są pozostałością po wznoszącym się tutaj tysiące lat temu wulkanie. W wyniku erozji skały imponujących rozmiarów krater zaczął się obniżać. Po znalezieniu się w wodzie jego zbocza zaczęły porastać rafą kolorową. Która do dzisiaj uważana jest za jedną z najpiękniejszych na świecie. Gdy wulkan znalazł się całkowicie pod wodą, zalany tren począł przypominać lagunę. Imponujące rafy koralowe utworzyły słynne piaszczyste plaże. Ciekawostka jest, iż najwyższy szczyt na Malediwach mierzy zaledwie 2 metry n.p.m., za sprawą czego uznawany jest za najniższy na świecie.

Kolorowe Male – niezwykła stolica Malediwów

Male bez wątpienia jest najmniejszą stolicą na świecie. Cechą szczególną tego miejsca jest fakt, iż rozsiane jest na trzech, niewielkich wysepkach. Na jednej z nich mieści się jedynie lotnisko. Jedynym zabezpieczeniem przed ogromnymi falami jest znajdujący się tutaj specjalny falochron wybudowany przez Japończyków. Sympatię odwiedzających Male budzą różnokolorowe domki znajdujące się w każdej części wyspy. Wędrując wzdłuż wąskich uliczek miasta trudno uwierzyć, iż  z każdej strony otoczone jest wodami oceanicznymi. Drapacze chmur unoszące się nad miastem dają złudne wrażenie wszech otaczającego lądu. Na wyspie nie ma parków narodowych, ośrodków zielonych. Każdy skrawek wyspy został zagospodarowany jako część infrastruktury miejskiej. Ciągły wzrost liczby ludności wymusza na władzach miasta poszukiwaniu nowych rozwiązań, które umożliwią spokojne funkcjonowanie na wyspie. Gęstość zaludnienia w tym niewielkim mieście wynosi 47416 osób na kilometr kwadratowy. Z lotu ptaka miejscowość ta przywodzi na myśl układankę stworzoną z klocków lego. Po zwiedzeniu najważniejszych punktów na Malediwach, biura podróży często decydują się na przedłużenie wycieczki już na Sri Lance, o czym mowa poniżej. Pełen program takiej wycieczki można sprawdzić na stronie biura https://logostour.pl/kraje/malediwy.

Kolombo – wyjątkowa stolica Sri Lanki

Sri Lanka usytuowana jest na wyspie Cejlon. Od Półwyspu Indyjskiego oddziela ją cieśnina Palk oraz zatoka Mannar. Nazwa tego kraju pochodzi z sanskrytu i oznacza ,,olśniewający kraj’’. Sri Lanka posiada długą historię, która od dawna fascynuje ludzi na całym świecie. Z tego też względu zainteresowanie wyjazdami do tego niewielkiego kraju wciąż rośnie.

Kolombo jest stolicą Sri Lanki, która liczy około 647 tysięcy mieszkańców. Podobnie jak w przypadku Malediwów historia tego miasta jest ściśle związana z kolonializmem. Dowodem tego są zbiory znajdujące się w Dutch Period Museum, należące do osiedlających się tutaj Holendrów. W Kolombo, a dokładniej w Muzeum Narodowym przechowywane są drogocenne insygnia kolejnych władców Sri Lanki. Na uznanie zasługują również świątynie: Gangaramaya, Vajiraramaya, Seema Malaka oraz Kelaniya Raja Maha Vihara.

Biuro podróży Logos Tour specjalizuje się w organizacji zagranicznych wycieczek. Szeroka oferta umożliwia wybranie miejsca, które w pełni odpowiada naszym zainteresowaniom. Malediwy są miejscem wyjątkowym. Widmo katastrofy unoszące się nad wyspą sprawia, iż każdego roku odwiedzane jest przez tysiące turystów z całego świata. Władze tego niewielkiego państwa starają się wzbogacać ofertę turystyczną. Świadczą o tym nowe ośrodki wypoczynkowe, a także profesjonalna obsługa ludzi zatrudnionych w sektorze usług. Malediwy mogą zniknąć w przeciągu kolejnych 20-30 lat. To niewiele czasu. Z tego względu warto jeszcze dziś zarezerwować wylot na jedną z wysp archipelagu.