Co to jest payroll?

Payroll to pochodzące z angielszczyzny słowo, które w języku polskim bardzo często można usłyszeć zwłaszcza w kontekstach związanych z obszarem kadrowo-płacowym. Co dokładnie kryje się pod tym pojęciem?

Czym jest payroll?

Payroll to określenie spotykane najczęściej w kontekście biznesowym. Gdy pozna się jego znaczenie, staje się oczywiste, dlaczego.

Payroll – tłumaczenie z angielskiego na polski:

  • lista płac,
  • lista wypłat.

W związku z tym dla firm payroll to nic innego jak lista płac wypłacanych przez nią pracownikom. Termin ten obejmuje także samą listę pracowników, którym firma musi wypłacać wynagrodzenia, wraz z wysokością tych wynagrodzeń.

Jak firmy realizują payroll?

Firmy, które zatrudniają własnych pracowników, mogą realizować payroll, czyli przygotowywać listę płac, np. w ramach własnego działu kadrowo-płacowego. Wówczas za odpowiednie formalności odpowiedzialni są specjaliści w tym zakresie, którzy na bieżąco zajmują się prowadzeniem wszystkich formalności.

Listę wypłat przedsiębiorca może także realizować samodzielnie, korzystając w tym celu ze specjalnych programów komputerowych. To tańsze rozwiązanie, jednak zajmuje dość dużo czasu, zwłaszcza niedoświadczonym użytkownikom – wiąże się też z większym ryzykiem pomyłki, jeśli przedsiębiorca nie specjalizuje się w tym zakresie.

Trzecia opcja to tak zwany payroll outsourcing, czyli outsourcing płac. To najwygodniejsze rozwiązanie, a przy tym gwarantujące, że wszystko realizowane jest terminowo i zgodnie z przepisami. Jest ono także przystępne cenowo. Co dokładnie obejmuje?

Czym jest payroll outsourcing?

Usługa taka jak payroll outsourcing obejmować może szeroką gamę czynności związanych z prowadzeniem kadr i płac w przedsiębiorstwie. Wówczas wykonują je specjaliści zatrudnieni przez firmę outsourcingową.

Zakres payroll outsourcingu to najczęściej:

  • naliczanie wynagrodzeń pracowników,
  • wyliczenia wysokości składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne,
  • sporządzanie dokumentacji płacowej,
  • przygotowywanie deklaracji podatkowych,
  • reprezentacja klienta podczas kontaktów z urzędami,
  • usługi doradcze w ramach kadr i płac.

Skorzystanie z usług outsourcingu płac to dla firm korzystne rozwiązanie. Przedsiębiorstwa mogą wówczas skupić się na swojej działalności, a sprawy formalne będą realizowane przez fachowców – zgodnie z przepisami i w terminie!