Jak organizować szkolenia dla firm?

Jak organizować szkolenia dla firm?

Dobry pracodawca nie tylko wypłaca na czas wynagrodzenie i organizuje na terenie zakładu godziwe warunki socjalne, ale także stara się zapewnić swoim pracownikom rozwój zawodowy. Zwiększanie kompetencji kadr jest możliwe poprzez przekazywanie wiedzy merytorycznej oraz uczenie nowych technik działania. Jak zorganizować kurs dla podwładnych?

Określenie potrzeb danego przedsiębiorstwa

Każda firma ma inną specyfikę, a wiele zależy także od reprezentowanej branży. Wiele przedsiębiorstw potrzebuje szkoleń dla firm z zakresu metod efektywnej sprzedaży czy programowania IT. To odpowiedź na obecne wymogi rynkowe oraz rozwój nowoczesnych technologii i cyfryzacji. Szkolenia dla firm mogą także dotyczyć zasad bhp, obsługi sprzętu i maszyn przemysłowych czy zdobywania umiejętności interpersonalnych.

Pracodawca musi zdecydować, czy szkoleniu podlega cała kadra czy jakaś jej wybrana część. Szkolenia mogą się też odbywać rotacyjnie, jeśli w danej firmie zatrudnionych jest bardzo wiele osób. Wówczas pracowników dzieli się na grupy warsztatowe, które po kolei biorą udział w kursach. Taki system nie powoduje paraliżu zakładu, gdyż w każdym okresie jakaś część kadry efektywnie pracuje.

Wybór firmy, która zorganizuje szkolenie

Przeprowadzenie szkolenia najlepiej zlecić profesjonalistom. Wystarczy wyszukać w Internecie firmy przeprowadzające szkolenia na gruncie lokalnym i zapoznać się z ich ofertami. Niektóre firmy wysyłają swoich szkoleniowców do poszczególnych zakładów pracy, inne z kolei proponują udział w kursach pracowniczych w swoich własnych pracowniach i ośrodkach szkoleniowych wyposażonych we wszystko, co potrzebne do prowadzenia zajęć teoretycznych, i praktycznych.

Na potrzeby większych grup wykorzystuje się obiekty z własną salą konferencyjną lub wykładową. Jeśli szkolenie dla firm ma potrwać wiele godzin lub kilka dni, trzeba zaplanować rozsądne przerwy i zadbać o to, aby w otoczeniu znajdował się bufet. Dostęp do napojów i posiłków zdecydowanie przyda się podczas długotrwałych i męczących prelekcji.

Korzyści dla kadry oraz pracodawcy z przeprowadzenia warsztatów

Pracownicy, którzy biorą udział w kursach organizowanych przez ich szefów, podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe i dzięki temu mogą starać się o awans. Szkolenia kończą się uzyskaniem certyfikatów lub tytułów zawodowych, więc jest to większy prestiż dla kadry pracowniczej.

Szefowie firm zyskują w swoim zakładzie osoby bardziej kompetentne i odpowiedzialne. Poza tym, pracownicy, którzy otrzymują możliwość doszkalania się na koszt pracodawcy są zazwyczaj wdzięczni i lojalni, więc nie odejdą do konkurencji.