Najlepsze domowe sposoby na skuteczne wyczyszczenie piekarnika

Najlepsze domowe sposoby na skuteczne wyczyszczenie piekarnika

Pieczone dania są nie tylko smaczne, ale również zdrowe. Odpowiednio przyprawione pieczone warzywa z pewnością będą smakowały nawet najbardziej zagorzałym mięsożercom. Mniej przyjemne myśli pojawiają się, gdy patrzymy na stan wnętrza piekarnika i zastanawiamy się jak to szybko i wygodnie umyć…

Proste domowe sposoby

Banalnie prostym sposobem jest wstawienie do piekarnika naczynia z wodą oraz ustawienia temperatury na 150 st. C w celu odparowania wody. Droższe modele piekarników posiadają wbudowaną funkcję czyszczenia parą. Para wodna rozmiękcza tłuszcz i zabrudzenia, które znacznie łatwiej jest wtedy usunąć. Co zrobić, gdy akurat pod ręką nie mamy płynu do mycia piekarnika? W awaryjnym przypadku można użyć folii aluminiowej oraz mleczka do czyszczenia. Folię aluminiową należy zwinąć w kulkę i za jej pomocą rozprowadzić środek czyszczący we wnętrzu piekarnika. Zanieczyszczenia rozmiękczone parą wodną powinniśmy bez problemu usunąć.

Profesjonalny płyn do mycia piekarnika

Najskuteczniejsze są jednak odpowiednie płyny do mycia piekarnika. Mają one tę zaletę, że bardzo skutecznie usuwają spalone tłuszcze oraz wszelkie inne zabrudzenia mogące pojawić się w piekarniku. Jednakże nie wszystkie marki produkują płyny o równie wysokiej skuteczności.

W zależności od składu chemicznego jedne środki radzą sobie lepiej, inne trochę gorzej. Może się również zdarzyć, że wybrany przez nas Płyn do mycia piekarnika będzie dla nas drażniący ze względu na intensywny zapach. Jest jednak dobra wiadomość: na rynku mamy do wyboru naprawdę sporo preparatów.

Co możemy jeszcze zrobić w awaryjnej sytuacji?

Jednak jeżeli pilnie potrzebujemy wyczyścić piekarnik, a pod ręką nie mamy płynu do mycia piekarników a samo rozmiękczenie parą nie jest wystarczająco skuteczne to możemy spróbować choćby sody oczyszczonej wymieszanej z wodą i octem. Mieszamy składniki w proporcji 1:1:1. Zazwyczaj wystarczy na jedną łyżkę wody dodać jedną łyżkę sody oczyszczonej i jedną łyżkę octu. Przygotowaną „papkę” należy nałożyć na zabrudzone miejsca i zostawić na parę godzin. Jest to skuteczny sposób, jednak jeżeli potrzebujemy wyczyścić piekarnik szybko to najlepiej się sprawdzi profesjonalny płyn do mycia piekarnika dobrej marki.