Najważniejsze fakty i mity na temat płynów dezynfekujących

Najważniejsze fakty i mity na temat płynów dezynfekujących

W ostatnich latach można zauważyć duży wzrost w sprzedaży płynów dezynfekujących. Miała na to wpływ przede wszystkim pandemia Covid-19. Oczywiście duży wzrost sprzedaży można również zauważyć w okresie wakacyjnym, kiedy wyposażamy się w kieszonkowe produkty zapewniające higienę.

Czym są płyny dezynfekujące?

Płyny dezynfekujące to substancje chemiczne, które używane są do niszczenia mikroorganizmów znajdujących się na powierzchniach skóry, a także przedmiotów. Przede wszystkim używane są w miejscach mocno narażonych na działanie różnych bakterii oraz wirusów, jak na przykład szpitale, oraz przychodnie.

Należy jednak wspomnieć, że dezynfekcja jest mniej skutecznym sposobem na walkę z mikroorganizmami niż sterylizacja. Płyny dezynfekujące działają poprzez niszczenie ściany komórkowej drobnoustroju, tym samym, zakłócając ich metabolizm. Skład płynów do dezynfekcji powinien być oparty głównie na alkoholu etylowym lub izopropylowym, w odpowiednim stężeniu.

Jakie płyny do dezynfekcji powinniśmy wybierać?

Przy wyborze odpowiedniego płynu dezynfekującego powinniśmy zachować dużą czujność. Nie każdy produkt będzie miał mianowicie właściwości dezynfekujące czy wirusobójcze. Wielu producentów sprzedaje roztwory alkoholu etylowego w wodzie, które nie mają nic wspólnego z właściwą dezynfekcją.

Dlatego też przy wyborze produktów do dezynfekcji należy spojrzeć na ich skład i czy producent zapewnia nas o skuteczności produktu. Należy pamiętać, że dobre płyny do dezynfekcji powstają na bazie alkoholów o stężeniu min. 65%. Ważne jest również to, czy dany produkt ma odpowiednie zezwolenia.

W jaki sposób producenci mogą nas oszukać na płynach dezynfekujących?

Jak już wcześniej zostało to wspomniane, wielu producentów w swojej ofercie ma produkty, które do złudzenia mogą przypominać środki dezynfekujące, natomiast wcale nimi nie są. Bardzo często producenci podkreślają na swoich produktach, że każda ilość alkoholu jest skuteczna w walce z drobnoustrojami.

Ponadto, przedsiębiorcy do swoich produktów dodają również inne substancje, tak jak na przykład nadtlenek wodoru, mówiąc, że działa on dokładnie w ten sam sposób co alkohol. Ciekawym mitem na temat płynów do dezynfekcji jest to, że nie jest konieczna ich rejestracja w odpowiednim urzędzie.