Warszawa – zalety dla mieszkańców

Przez mieszkańców innych polskich miast Warszawa uznawana jest za stolicę betonu, miasto stworzone dla karierowiczów, w którym żyje się szybko i intensywnie, nie zwracając uwagi na to, co naprawdę ważne. Z tą krzywdzącą opinią nie zgadzają się sami mieszkańcy Warszawy, którzy żyjąc tu na co dzień dostrzegają w stolicy wiele niepodważalnych zalet. Jakich?

Oferta edukacyjna

Mieszkańcy stolicy mają przed sobą wiele możliwości rozwoju. Warszawa to w końcu naj-większy ośrodek edukacyjny w kraju i ogromną zaletą tego miasta jest fakt, że można w nim studiować w zasadzie każdy dostępny na polskich uniwersytetach kierunek bez konieczności przeprowadzki do innego miasta. Równie dobrze prezentuje się oferta szkół średnich przygotowujących do startu na uczelnie wyższe oraz do zawodu.

Bogaty rynek pracy

W Warszawie pracy jest pod dostatkiem, a stopa bezrobocia od lat wynosi jedynie nieco ponad jeden procent. Zatrudnienie znajdą tu zarówno wysoko wykwalifikowani specjaliści, jak i ci o niższych kwalifikacjach. Jedynym ewentualnym minusem może być duża konkurencyjność, zwłaszcza w prestiżowych zawodach, ale z racji tego, że coraz więcej firm, tak-że zagranicznych, otwiera w Warszawie swoje siedziby, wakatów będzie coraz więcej. To z kolei napędza rynek nieruchomości, bo na gotowe mieszkania w Warszawie zawsze jest popyt. Miasto wspiera także prywatnych przedsiębiorców, a jednoosobowych działalności gospodarczych bez przerwy przybywa.

Komunikacja miejska

Transport publiczny w Warszawie jest wysoko oceniany zarówno przez mieszkańców, jak i zagranicznych gości. Do dyspozycji są autobusy, tramwaje, dwie przecinające się linie metra zapewniające dojazd do czterech krańców miasta, Szybka Kolej Miejska i Warszawska Kolej Dojazdowa. W stolicy nie trzeba mieć samochodu, bo wszędzie i o każdej porze można dojechać komunikacją miejską lub w ostateczności zawsze dostępnymi taksówkami. Wiosną, latem i jesienią ogromną popularnością cieszy się Warszawski Rower Publiczny, którym porusza się coraz więcej mieszkańców w każdym wieku.

Nieograniczony dostęp do kultury i rozrywki

Liczbę ośrodków kulturalnych w Warszawie trudno nawet oszacować, bo co chwilę powstają nowe, prywatne inicjatywy. Kina, teatry, muzea, galeria sztuki, kluby, festiwale… W stolicy naprawdę jest w czym przebierać i to bez względu, czy interesuje nas kultura wysoka, czy jedynie chcemy spędzić miły wieczór lub weekend poza domem. Każdy bez problemu znajdzie tu coś dla siebie.

Bliskość natury

Wbrew pozorom w Warszawie jest mnóstwo terenów zielonych, w których można cieszyć się naturą. Ogromną zaletą stolicy jest obecność Wisły i jej prawy, dziki brzeg – właściwie niespotykany już w dużych miastach europejskich. Poza tym mieszkańcy chętnie spędzają czas w licznych parkach w tym w reprezentacyjnych Łazienkach Królewskich, Ogrodzie Saskim i Wilanowie, swojskich Polach Mokotowskich i Kępie Potockiej (gdzie można pływać kajakami!) czy pięknym Parku Skaryszewskim i Parku Agrykola.