Wybór części do wózka widłowego – oryginalne czy zamienniki?

Wózki widłowe są niezbędnym sprzętem w magazynach i innych miejscach, gdzie występuje potrzeba przewożenia i podnoszenia na dużą wysokość ciężkich ładunków. Aby utrzymać wózek w sprawności przez długi czas, konieczne stają się przeprowadzanie przeglądów i ewentualna wymiana części zamiennych, które uległy wyeksploatowaniu. Warto kupować części używane czy może zdecydować się wyłącznie na nowe elementy?

Praca w miejscach, gdzie przechowuje się towary o dużej masie byłaby bardzo utrudniona bez użycia wózków widłowych – szczególnie, jeśli ładunki wymagają nie tylko przewożenia, ale również wynoszenia na większe wysokości. Wózki ułatwiają i przyspieszają pracę, dlatego warto dbać o ich stan techniczny i nie dopuszczać do wystąpienia awarii. Jeśli jednak sprzęt magazynowy uległ usterce, często konieczny jest zakup części zamiennych. Niektórzy decydują się kupienie używanych podzespołów. Czy jest to dobry pomysł?

Używane części do wózków widłowych

O opłacalność zakupu używanych części zapytaliśmy specjalistę od wózków widłowych. Pracownik firmy Inicjatywa Północno-Zachodnia „PW” podpowiada, że kupowanie używanych części zamiennych może być ryzykowne. Nie jesteśmy w stanie dokładnie określić stanu technicznego danego elementu, więc może się zdarzyć, że po wymianie, sprzęt szybko odmówi posłuszeństwa i konieczna będzie kolejna naprawa. To strata czasu i pieniędzy związana zarówno z koniecznością zakupu kolejnego produktu niezbędnego do naprawy, jak również z przestojem prac w magazynie spowodowanym unieruchomieniem sprzętu.

Używane części zamienne przeważnie nie są objęte żadną gwarancją, dlatego, jeśli okażą się wadliwe, nie mamy żadnej pewności, że sprzedawca zechce zwrócić nam pieniądze. Kolejną kwestią jest dopasowanie odpowiedniego elementu do potrzeb. Jeśli kupimy inną część, niż ta rekomendowana przez producenta, nie ma mamy pewności, że będzie pasowała na naszej maszyny. Nawet jeśli element wydaje się identyczny, drobne różnice w budowie mogą spowodować, że nie będzie działał prawidłowo.

Nowe części zamienne

Naprawa przy użyciu fabrycznie nowych części daje pewność, że będą one kompatybilne ze sprzętem, w jakim chcemy je zainstalować. Są objęte gwarancją producenta, dlatego nie musimy się obawiać, że przy kolejnej usterce tego samego elementu, poniesiemy wysokie koszty naprawy. Części do wózków widłowych kupowane u autoryzowanych dealerów danej marki to najlepsze rozwiązanie, jeśli chcemy, by sprzęt magazynowy jak najdłużej działał bez awarii i przestojów, które przynoszą straty finansowe naszej firmie.