Czy paleciaki ręczne są lekkie czy ciężkie?

Electric Forklift pallet Jack with Package Boxes on Pallet. Isolated on White Background. Forklift Tractor Loader.

Obecnie paleciaki, czyli wózki paletowe, okazują się niezastąpione w wielu zastosowaniach. Wykorzystuje się je na magazynach i w sortowniach, ale też w sklepach czy nawet w halach produkcyjnych. Czym są modele ręczne i ile ważą? Czy ich ciężar wpływa na komfort i efektywność obsługi? Sprawdźmy to!

Czym są paleciaki ręczne?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym są paleciaki ręczne. Mowa o urządzeniu pchanym przez człowieka, które jest wyposażone w widły. Dzięki nim możliwe jest nakładanie na urządzenie palet z towarem i transportowanie ich w inne miejsca. Oczywiscie wózki takie posiadają koła, dzięki którym przemieszczanie ich z pomocą siły mięśni staje się prostsze. Niemniej pewien ciężar jest odczuwany, zwłaszcza że sam paleciak również swoje waży. Ile konkretnie? O tym w dalszej części tekstu.

Ile ważą wózki paletowe?

Przejdziemy teraz do sedna artykułu, czyli odpowiedzi na pytanie, ile ważą paleciaki ręczne. Otóż tak naprawdę trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od konkretnego modelu. Niemniej każdy wózek ręczny waży co najmniej kilkadziesiąt kilogramów. Najczęściej jest to ciężar pomiędzy 40-50 kg, niemniej są też wózki o wadze ponad 100 kg. Wiele zależy od jakości produktu i użytych części, niemniej swoje znaczenie ma też długość wideł.

Czy trudno obsługuje się wózki ręczne?

Duży ciężar wózków ręcznych sprawia, że ich obsługa nie należy do najbardziej komfortowych. Niemniej w przypadku jakościowych modeli konstrukcja jest stworzona tak, aby odciążyć nieco operatora. W efekcie obsługa nie jest aż tak wymagająca, jak mogłoby się wydawać. Jednak wciąż zdecydowanie wyższą wygodę i efektywność pracy zapewniają wózki elektryczne i spalinowe. Zwłaszcza te z napędem elektrycznym cieszą się dzisiaj dużą popularnością. Pozwalają na uniesienie zdecydowanie większej ilości towaru, a także ułatwiają transport nawet na duże odległości. Niemniej nie zawsze możliwe jest zastosowanie takiego wózka, ze względu na jego większe wymiary.

Zapraszamy po więcej informacji: Paleciaki Warszawa.