Zabawy teambuildingowe

Podczas imprez firmowych często odbywają się tak zwane gry i zabawy team buildingowe. Zajęcia, które mają na celu zbudować zespół. Sprawić, by pracownicy poczuli się częścią grupy. Albo ci nowi, którzy dopiero się poznają z już istniejącym zespołem, albo wtedy, gdy w ogóle powstaje całkiem nowa grupa pracownicza.

Team building – co to takiego?

Dosłownie tłumacząc ten termin, otrzymujemy właśnie frazę ‘budowa zespołu’. A więc team building to działania zmierzające do zbudowania więzi między naszym pracownikami, nauczenia ich prawidłowej komunikacji i współpracy w grupie pracowniczej. Dzięki team buildingowi osoby w grupie poznają swoje mocne i słabe strony i mogą zaobserwować, jak inni działają pod presją czasu czy w stresie. Mogą w naturalny sposób podzielić role w zespole, by każdy robił to, co potrafi najlepiej i do czego ma wrodzone predyspozycje. Wzmocnienie zespołu dzięki lepszemu poznaniu się nawzajem naprawdę może przynieść korzystne efekty dla firmy. Oznacza mniej sporów, niesnasek, walki o władzę czy udowadniania, kto ma rację czy kto jest lepszy. Zgrany zespół oznacza współpracę i szybkie rozwiazywanie drobnych, codziennych problemów. Pomaganie sobie nawzajem w wypełnianiu służbowych zadań. Zespół złożony z samych primadonn się nie sprawdzi. Nawet najlepsi specjaliści, jeśli nie będą umieli porozumiewać się z szefami, współpracownikami i podwładnymi wiele nie osiągną. Dlatego zabawy integracyjne dla dorosłych są ważnym elementem budowy teamu.    

Zabawy integracyjne dla dorosłych

Integracja osób dorosłych, które mają swoje nawyki i przyzwyczajenia, które mają określone poglądy i gusta, nie zawsze jest sprawą łatwą. Poza tym zabawy integracyjne dla dorosłych nie mogą być zbyt infantylne – impreza firmowa to nie bal dla przedszkolaków! Oczywiście dobra zabawa i uśmiech podczas zabaw team buildingowych są jak najbardziej wskazane, jednak gry nie powinny przekraczać pewnych granic. Nie mogą przypominać zabaw na wiejskim weselu sprzed 30 lat. Jak więc zorganizować zabawy integracyjne dla dorosłych, by przyniosły efekty, a przy tym nikogo nie uraziły?   

Kierujmy się po prostu zdrowym rozsądkiem. Zawsze też można poprosić o opinię doświadczonego organizatora imprez firmowych, który mógł zaobserwować reakcje setek uczestników eventów na różne propozycje imprez firmowych.  

Imprezy taneczne, gry terenowe, turnieje kulinarne, rajdy off-road czy trekking, ognisko firmowe, degustacje wyrobów rzemieślniczych – świetne zabawy, na pewno się sprawdzą. Jeszcze lepsze efekty mogą przynieść zabawy typu węzeł gordyjski, karty przetargowe czy ślepe zaufanie albo prawda czy wyzwanie, jednak wymagają większej bliskości – fizycznej czy psychicznej, a więc niekoniecznie będą się nadawać dla nowo powstających zespołów. Pracownicy muszą trochę lepiej się poznać, by dobrze się czuć podczas takich zabaw.

Zabawy teambuildingowe

Zabaw team buildingowych jest całe mnóstwo. Wiele firm eventowych oferuje nawet setki wariantów rozmaitych scenariuszy gier i zabaw na imprezy firmowe. Jest więc w czym wybierać. Atrakcje outdoorowe i indoorowe. Zabawy dla aktywnych fizycznie i dla miłośników adrenaliny. Gry dla kreatywnych i dla tzw. „mózgowców”. Warsztaty dla smakoszy i degustatorów. Aktywności dla utalentowanych. Ile zespołów, tyle zabaw. Zwłaszcza że często zabawy team buildingowe przybierają charakter „mieszany”, bo pamiętajmy, że imprezy firmowe powinny być szyte na miarę. Scenariusz scenariuszem, a organizator eventu powinien go przystosować do potrzeb i możliwości danego zespołu pracowniczego. Można też zawsze wziąć pod uwagę podział zespołu na dwie grupy i wybór dwóch, całkiem odmiennych zabaw integracyjnych dla dorosłych. Tak, by każdy miał szansę na ciekawą, lecz także komfortową dla siebie integrację.     

Ważne, by zabawy team buildingowe uczyły współpracy i komunikacji. Powinny pomóc budować dobre relacje pomiędzy członkami zespołu. To przełoży się na jakość pracy, a co za tym idzie, zyski w firmie.