Komu przydaje się konwersja pomiędzy normami ISO/DIN/PN?

Obecnie powstaje coraz więcej rozmaitych konstrukcji. Nie brakuje też różnych maszyn, które są stosowane w wielu branżach. Bez wątpienia ważnymi elementami konstrukcji czy urządzeń są śruby. Każdemu powinno zależeć na tym, aby kupować dobrej jakości elementy z tej kategorii, które będą odpowiednio wywiązywały się ze swojej roli. Dużo ludzi decyduje się na zakup śrub, które spełniają określone normy. Co znaczą skróty ISO/DIN/PN? Dlaczego konwersja norm jest aktualnie tak często wykorzystywana – i to uwzględniając rozmaite branże?

Czym odznaczają się normy ISO/DIN/PN?

Czym charakteryzują się poszczególne skróty? Rozpocznijmy od pierwszego z lewej. Normy ISO są aktualnie najbardziej popularne. Raczej nie należy spodziewać się, aby ta kwestia mogła ulec zmianie. Wszystko dlatego, że Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna cały czas poszerza grono państw członkowskich. W tym momencie instytucja – działająca na rynku ponad 70 lat – ma 162 członków. W tym gronie nie brakuje również Polski. Nic więc dziwnego, że normy ISO są generalnie uważane za najbardziej uniwersalne. Na terenie naszego kraju są oczywiście stosowane Polskie Normy sankcjonowane przez Polski Komitet Normalizacyjny. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że za ich opracowanie odpowiadają natomiast odpowiedzialne Organy Techniczne. Wyróżniamy tutaj Rady Sektorowe, Komitety Techniczne oraz Komitety Zadaniowe. Kłopot jest taki, że Polskie Normy tak naprawdę stosowane są tylko na terenie naszego kraju… Ciekawostką dla wielu osób może być fakt, że stosuje się u nas również niemieckie normy DIN stanowione przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny (Deutsches Institut für Normung). Wpływ na występowanie tego zjawiska mają między innymi kwestie historyczne.

Gdzie i kiedy stosuje się konwersję norm?

Dlaczego ludzie coraz częściej stosują konwersję norm? Nie dzieje się to przypadkowo. Jesteście właścicielami sklepu, który sprzedaje śruby? Chcecie zamówić śruby drobnozwojne sześciokątne z niepełnym gwintem? Wybraliście jednak niemieckiego dystrybutora, ponieważ gwarantuje on lepsze ceny? Wiecie, że śruby drobnozwojne sześciokątne z niepełnym gwintem mają oznaczenie ISO 8765. Możecie je podać, a także zastosować normy sankcjonowane przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Dzięki tabeli konwersji ISO/DIN/PN dowiecie się, że w tym wypadku jest to DIN 960. Generalnie tabela konwersji przydaje się zawsze wtedy, kiedy znacie jedno lub dwa znaczenia, a chcecie poznać pozostałe. Jest to pomocne biorąc pod uwagę współpracę pomiędzy podmiotami pochodzącymi z różnych krajów czy w trakcie składania zamówień itp.

Artykuł powstał przy współpracy ekspertów z firmy Stalmut.