Ustalając cenę wynajmu nieruchomości, bierze się pod uwagę wiele czynników. Istotne znaczenie ma tu stan techniczny obiektu, jego powierzchnia, dostępne udogodnienia, ale też – a może przede wszystkim – jego lokalizacja. Dlaczego i w jaki dokładnie sposób położenie danego obiektu biurowego decyduje o tym, ile wyniesie koszt wynajmu takiej nieruchomości?
Lokalizacja jako czynnik determinujący cenę najmu nieruchomości
Cena to bez wątpienia jedno z głównych kryteriów wyboru nieruchomości, jednak nie mniej istotna jest lokalizacja, która wpływa również na koszt zakupu czy wynajmu danego obiektu. Nie da się ukryć, że najbardziej pożądane, a przez to też najdroższe są nieruchomości położone w centrach miast. Wynika to z doskonałej infrastruktury i bliskości ośrodków biznesu, kultury czy rozrywki, a także dobrego skomunikowania z pozostałymi częściami miasta. Ponieważ jednak wybór takich ofert jest mocno ograniczony, a do tego wysokie ceny często przekraczają możliwości inwestorów, coraz częściej kierują oni swoją uwagę na inne lokalizacje. Dużą punktualnością cieszą się w szczególności biura położone w dzielnicach peryferyjnych. Z czego to wynika? Jadąc do pracy nie chcemy stać w korkach, z czym przeważnie mamy do czynienia w przypadku nieruchomości w centrum. Na obrzeżach miast powstają nowe szlaki komunikacyjne i rozwija się tam infrastruktura. Przybywa sklepów, restauracji czy obiektów sportowych. Zlokalizowane tam powierzchnie biurowe zyskują na wartości i mogą okazać się bardzo dobrą inwestycją na przyszłość.
Znaczenie lokalizacji biura w obsłudze nieruchomości
Planując inwestowanie w nieruchomości, coraz częściej korzystamy z usług profesjonalnego pośrednictwa. Firmy, takie jak NAI Estate Fellows, gwarantują bowiem kompleksową obsługę zarówno najemców, jak i właścicieli nieruchomości i zapewniają pomoc w transakcjach kupna, sprzedaży oraz najmu. Dobry pośrednik powinien przede wszystkim przeanalizować potrzeby i możliwości inwestora, aby dobrać dla niego optymalną ofertę, tak pod względem warunków finansowych, jak i lokalizacyjnych. To samo dotyczy negocjacji kosztów wynajmu w przypadku obsługi właścicieli nieruchomości. Warto przy tym zaznaczyć, że pośrednik powinien myśleć „do przodu” i szukając nieruchomości czy też ustalając stawki wynajmu kierować się planami co do zagospodarowania danej lokalizacji w przyszłości. Pomocne mogą tu być miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, a także koncepcje dotyczące rozwoju infrastruktury oraz komunikacji miejskiej. Współpraca z dobrym pośrednikiem nieruchomości zagwarantuje, że prowadzenie działalności w nowej lokalizacji przyniesie oczekiwane korzyści, a inwestycja okaże się sukcesem.