Serwis systemów uzdatniania wody. Najczęstsze usterki

Serwisy uzdatniania wody, podobnie jak wszystkie istniejące rodzaje instalacji, mogą ulec awarii. W efekcie jakość wody może znacznie się pogorszyć. To z kolei może przyczynić się do poważnych konsekwencji – systemy uzdatniają wodę do różnych celów. Z naszego artykułu dowiesz się, kiedy należy serwisować system oraz jakie usterki występują najczęściej.

Serwis systemów uzdatniania wody

Jak już wyżej wspominaliśmy procesy uzdatniania wody przeprowadzane są w różnym celu. Stąd istnieją różne rodzaje systemów. Wszystkie systemy uzdatniania wody jednak, niezależnie od rodzaju, łączy ten sam cel – sprawne i efektywne działanie. Uzdatniana przez nie woda powinna zawsze być odpowiednia czy to do spożycia przez domowników, czy też do wykorzystania w rozmaitych procesach przemysłowych.

Serwis systemu uzdatniania wody powszechnie kojarzony jest z sytuacjami, w których mamy do czynienia z zaistniałą już awarią. Owszem, to jest właściwe rozwiązanie. Jednak w przypadku systemów uzdatniania wody należy reagować jak najszybciej, gdyż nieodpowiednia jakość wody może doprowadzić do wielu niepożądanych skutków. Z uwagi na to, najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest regularne serwisowanie systemów. Wówczas możemy mieć pewność, że działają one prawidłowo, a uzdatniana przez nie woda, wyróżnia się oczekiwanymi przez nas właściwościami i parametrami.

Najczęstsze usterki systemów uzdatniania wody

Najczęstsze awarie systemów uzdatniania wody powstają na skutek zużycia się części bądź niewłaściwej eksploatacji. Ogromne znaczenie ma tutaj jakość materiałów, z jakich wykonane są poszczególne elementy, wchodzące w skład systemów oraz jakość ich wykonania. Ponadto warto wiedzieć także o tym, że niektóre części systemów, nawet najwyższej jakości, muszą być delikatnej konstrukcji, a co za tym idzie, mogą bardziej podatne na uszkodzenia.

Proces uzdatniania wody może składać się z kilka etapów. Pierwszym z nich jest filtracja mechaniczna i to na tym etapie najczęściej zdarzają się usterki. Powodem awarii mogą być m.in. uszkodzenie obudowy filtra. Dlatego warto zainwestować w filtry profesjonalnych firm. Kolejnym, często występującym problemem, są usterki wkładów filtracyjnych.

Jak wyjaśnia ekspert, nasz rozmówca z firmy Global 2000 Polska, która zajmuje się dystrybucją wysokiej jakości urządzeń, przeznaczonych do systemów uzdatniania wody: „Wkłady filtrów, wykorzystywanych w domach prywatnych rzadko ulegają usterkom. Znacznie częściej zdarzają się one w systemach, pracujących na użytek przemysłu. Najczęściej występującymi tutaj problemami są zapchane wkłady oraz spadek ciśnienia wody. Przyczynami zaś tych usterek zazwyczaj są nieodpowiednio dobrany mikronaż oraz brak regularnej i częstej wymiany wkładów”.

Odpowiednio zadbane filtry zapewniają wydajność i skuteczność pracy pozostałych urządzeń systemu. Zadbany filtr mechaniczny, zainstalowany np. przed zmiękczaczem wody skutecznie zabezpieczy jego głowicę sterującą oraz żywicę jonowymienną przed zanieczyszczeniami mechanicznymi. Dzięki temu zaś urządzenie to będzie pracowało sprawniej, a jego żywotność zostanie przedłużona. Podobnie jest w przypadku odwróconej osmozy, czyli systemu, mającego na celu demineralizację wody. Odpowiednio dobrane i zadbane filtry mechaniczne bezpośrednio wpłyną na skuteczność przebiegu całego procesu.

Jak widać z powodzeniem możemy uniknąć często występującym problemom, związanym z systemami uzdatniania wody. Wystarczy odpowiednio go dobrać, a następnie regularnie serwisować.