Zasady optymalnego usytuowania schodów

Projektanci domów najwięcej chyba dyskusji przeprowadzają z klientami na temat wewnętrznych schodów. Spełniają bardzo ważną funkcję komunikacyjną, ale też mogą dodać uroku i charakteru wnętrzu, albo je oszpecić i zaburzyć jego funkcjonalność. Dlatego tak ważne jest, żeby już w fazie projektu znaleźć dla nich optymalne umiejscowienie, materiał, z jakiego będą zbudowane i stylistykę.

Strona praktyczna

Schody służą do komunikacji, zatem powinny posiadać cechy ją ułatwiające. Przede wszystkim powinny być wygodne i odpowiednio usytuowane i co najważniejsze – bezpieczne i dostosowane do osób z nich korzystających. Ich wymiary są ściśle określone przepisami techniczno-budowlanymi.

  • Stopnie schodów –  optymalna wysokość stopnia schodów to 15-18 cm, a ich głębokość 29-30 cm.
  • Bieg schodów – Minimalna szerokość biegu to 80 cm, jednak swobodne mijanie się na schodach, czy np. wnoszenie mebli będzie wymagało już ok.110 cm. W jednym biegu nie powinno się znajdować więcej niż 17 stopni.
  • Odległość stopni od dachu – powinna wynosić co najmniej 205 cm, przy czym  kierunek biegu dobrze jest dostosować do spadku połaci.

Jeśli chodzi o usytuowanie, nie ma jedynej słusznej koncepcji. Zależy ono m.in. od wielkości budynku, wieku domowników, ich trybu życia i potrzeb. Bardziej oszczędza przestrzeń usytuowanie schodów w holu lub korytarzu. Czasami umieszcza się je w salonie przy ścianie, oszczędzając miejsce przeznaczone na klatkę schodową. Takie rozwiązania sprzyjają również zacieśnianiu rodzinnych więzi.

Strona wizualna

Schody występuję obecnie w tak wielu wariantach, że można dostać zawrotu głowy. Są formy nowoczesne z metalu i szkła, schody betonowe i formy klasyczne, drewniane. Jeśli chodzi o ich kształt, to mogą być schody zabiegowe, dwubiegowe, lub spiralne. Jeśli są budowane z modułów, wtedy mogą mieć dowolną formę, a ich bieg może przyjąć kształt łuku, litery U, Z bądź S lub też być całkiem prosty. Oczywiście należy zwrócić uwagę, aby kształt schodów był dopasowany do klatki schodowej oraz do charakteru pomieszczeń, na które będą się one otwierać.

Jak widzimy zaprojektowanie schodów to nie taka prosta sprawa i pod uwagę trzeba wziąć wiele zmiennych. Mądrze jest skorzystać z pomocy fachowców mających doświadczenie w tej dziedzinie. Polecamy szczególnie producenta schodów Wróblewski Design. Firma z wieloletnim doświadczeniem, projektanci są zawsze na bieżąco z najnowszymi trendami i spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów, oferując im to, co w architekturze najciekawsze i najbardziej godne uwagi.