Profesjonalne wybielanie zębów – na czym polega?

Dzięki profesjonalnemu wybielaniu zębów w gabinecie stomatologicznym można osiągnąć bardzo zadowalające efekty, które utrzymają się nawet przez kilka lat. Stomatolodzy wykonują zabiegi z użyciem lampy Beyond lub nakładek ze specjalnym żelem.

Dlaczego warto wybielać zęby u stomatologa?

Wybielanie zębów u stomatologa jest nie tylko w pełni bezpieczne dla szkliwa, ale także pozwala uzyskać oczekiwane efekty – kolor można rozjaśnić nawet o kilka tonów. Dzięki temu w krótkim czasie zyskuje się piękny uśmiech nawet na kilka lat. W klinice stomatologicznej dostępne są dwa rodzaje zabiegów – wybielanie nakładkowe i wybielanie zębów lampą Beyond. Warszawa to miasto, gdzie ich koszt waha się w granicach 900–1200 zł.

Profesjonalne wybielanie zębów przeznaczone jest dla każdej osoby, której szkliwo uległo nieestetycznym przebarwieniom, np. na skutek palenia tytoniu lub spożywania dużej ilości czarnej kawy. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są: choroby dziąseł, mocno popękane szkliwo, intensywna nadwrażliwość zębów, a także ciąża i okres karmienia piersią.

Wybielanie zębów lampą Beyond

Jedną z najszybszych metod na rozjaśnienie koloru szkliwa jest wybielanie zębów lampą Beyond. Aby osiągnąć oczekiwany efekt, wystarczy zaledwie jeden zabieg, który trwa 30–40 minut. Ta technika jest uznawana za bezpieczną dla dziąseł i szkliwa. Efekty wybielania zębów lampą Beyond są widoczne od razu i utrzymują się przez kilka lat (jeżeli pacjent stosuje się do zaleceń lekarza).

Na początku stomatolog wykonuje ogólny przegląd jamy ustnej, podczas którego ocenia jej stan i wyklucza ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Następnie zabezpiecza dziąsła silikonową nakładką i nakłada na szkliwo warstwę wybielającego żelu, który jest aktywowany światłem lampy Beyond. Naświetlanie trwa 30 minut i nie trzeba go powtarzać.

Nakładkowe wybielanie zębów

Innym rodzajem profesjonalnego wybielania zębów są specjalne nakładki, które wypełnia się żelem wybielającym i zakłada na noc. Cały proces rozjaśniania szkliwa trwa od 2 do 4 tygodni (w zależności od tego, jak mocno chce się wybielić zęby) i wymaga dużej samokontroli. Efekty mogą utrzymywać się nawet kilka lat.

Nakładkowe wybielanie zębów przebiega w następujący sposób:

  1. Ocena stanu jamy ustnej.
  2. Pobranie wycisków szczęki i żuchwy.
  3. Wykonanie indywidualnie dopasowanych silikonowych nakładek (na podstawie wycisku).
  4. Dobranie odpowiedniego żelu wybielającego (dopasowanego do wrażliwości zębów i oczekiwanych efektów).
  5. Proces wybielania zębów (od 2 do 4 tygodni).
  6. Wizyta kontrolna.

Pacjent otrzymuje od lekarza lub higienistki dokładną instrukcję stosowania żelu. Nie wymaga on naświetlania lampą, ponieważ jest aktywowany chemicznie. Nakładki zakłada się na noc lub na kilka godzin w ciągu dnia. Cały proces można przerwać w dowolnym momencie. Wybielanie nakładkowe nie niszczy szkliwa, a stosowany podczas niego preparat nie uczula.