W jaki sposób działa ogrzewanie na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień jest obecnie coraz popularniejsze. Dlaczego to skuteczniejsze rozwiązanie niż tradycyjny sposób tzw konwektorowy? Jakie aspekty przyczyniają się do tego, że jest to lepszy wariant także dla alergików? Co wziąć pod uwagę wybierając promienniki elektryczne? O tym wszystkim dowiecie się po przeczytaniu poniższego artykułu.

Czy ogrzewanie na podczerwień jest lepsze niż tradycyjne ogrzewanie konwektorowe?

Dużo osób zadaje sobie to pytanie. Ogrzewanie podczerwienią doceniane ze względu na fakt, że ten sposób ogrzewa przedmioty, ściany oraz osoby, które znajdują się w danej lokalizacji. Niestety, tradycyjne metody – czyli na przykład ogrzewanie konwektorowe – nie wywiązują się aż tak dobrze ze swojego zadania. Najpierw bowiem ogrzewają powietrze, przez co domownicy dopiero po jakimś czasie odczuwają komfortową temperaturę. Ogrzewanie na podczerwień działa zdecydowanie szybciej. Dzięki temu bardzo szybko jest ciepło i przyjemnie.

Ogrzewanie na podczerwień bardziej korzystne dla alergików?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że promienniki elektryczne są coraz częściej wybierane przez osoby, które narzekają na rozmaite alergię. Dlaczego? Znowu trzeba tutaj uwzględnić sposób działania tradycyjnych grzejników konwektorowych. Ogrzewają one najpierw powietrze. Unosi się ono do góry, a zimne utrzymuje w okolicach podłogi. Jeśli natomiast chcemy poczuć komfortową temperaturę przy podłodze, to musimy dostarczyć więcej ciepła. Wiąże się to z czasem oczekiwania na pożądaną temperaturę, a także kosztami. Poza tym działanie grzejników konwektorowych przyczynia się do ruchu cząsteczek kurzu w powietrzu. Prowadzi to również do wysuszenia powietrza. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że nie są to korzystne aspekty dla alergików. Natomiast w przypadku promienników czy też ogrzewania na podczerwień znika problem cyrkulacji powietrza.

Jakie promienniki elektryczne wybrać?

Ogrzewanie na podczerwień dzieli się na trzy zasadnicze rodzaje. Wyróżniamy tutaj promienniki elektryczne krótkofalowe, średniofalowe oraz długofalowe. Pamiętajcie, że im krótsza fala, tym większe ciepło jest emitowane przez konkretny grzejnik. Z drugiej strony właściciele takich urządzeń mają do czynienia z bardziej rażącym światłem. Warto zatem zwrócić uwagę na rodzaj światła emitowany przez konkretne promienniki elektryczne. Warto wiedzieć, że wysokiej jakości produkty typu krótkofalowego mają technologię, która zmniejsza emisję fal świetlnych. Co zwiększa komfort użytkowania i jednocześnie zmniejsza rachunki za prąd.