Spłacasz kredyt we frankach szwajcarskich? Nie przepłacaj!

Kredyty we frankach szwajcarskich przyniosły kredytobiorcom niemiłe zaskoczenie. Jeżeli spłacasz taki kredyt, dowiedz się, jak możesz zrobić to oszczędnie!

Z czego wynikały problemy z kredytem we frankach?

Kredyt we frankach wydawał się bardzo korzystny dla kredytobiorców. Zaciągany w złotówkach, spłacany we frankach szwajcarskich, które w czasie największego „boom” miały wyjątkowo korzystny kurs. Frank uchodzi za stabilną i pewną walutę.

Niestety, w gospodarce nie ma nic pewnego. Nawet względnie stabilna waluta może się zachwiać. Franki podrożały, co przełożyło się na wyższe raty kredytów.

„Problemy „frankowiczów” pogłębiał fakt, że o tym, po jakim kursie spłacany był kredyt, decydował… bank go udzielający – wyjaśnia specjalista z kantoru online Centnet.pl. – Jak można się domyślić, banki dyktowały dość wysokie kursy, a kredytobiorcy mieli związane ręce.”

Na tym nie koniec! Podczas zaciągania kredytu przy przeliczaniu jego wysokości bank brał pod uwagę kurs kupna waluty, natomiast przy jego spłacie uwzględniał kurs jej sprzedaży. W ten sposób zarabiał na różnicy tych kursów, a dług kredytobiorcy okazywał się większy, niż się on spodziewał.

Sposób na korzystną spłatę kredytu we frankach

Na szczęście dziś sporo się zmieniło i „frankowicze” mają znacznie więcej możliwości. Przede wszystkim nie muszą oni spłacać kredytu we frankach przeliczanych według kursu bankowego. To bardzo dobra wiadomość! Osoby, które zaciągnęły kredyt we frankach szwajcarskich (lub innej obcej walucie), mogą dokonać przewalutowania w dowolnym miejscu, np. kantorze online, który oferuje znacznie korzystniejsze kursy niż banki. Kupując franki taniej, można oszczędzić na każdej racie kredytu w porównaniu z sytuacją, gdy przewalutowanie powierzamy bankowi, który udzielił pożyczki.

Jak to zrobić? To proste! Wystarczy mieć konto walutowe (jeśli masz kredyt we frankach szwajcarskich, to najpewniej już takim dysponujesz), a następnie zarejestrować się w kantorze online. Tam od ręki można wymienić środki na koncie na wybraną walutę. Trwa to kilka chwil, a przewalutowane pieniądze pojawiają się na koncie natychmiastowo, najwyżej w ciągu kilkunastu minut, w zależności od tego, w jakim banku masz konto.

Proste? Zdecydowanie! Do tego całkowicie bezpieczne i znacznie tańsze niż spłacanie kredytu walutowego po kursie bankowym. Gdy masz do spłaty pożyczkę, której wysokość Cię zaskoczyła, każda złotówka jest ważna! Skorzystaj więc z kantoru o przyjaznym kursie.