Brzydki zapach wody z kranu – co oznacza i jak go zwalczyć?

Jeśli woda z kranu brzydko pachnie, możesz łatwo przywrócić jej dobrą jakość. Dobierz filtr uzdatniający do problemu i ciesz się smaczną wodą pozbawioną zapachu.

Woda z kranu brzydko pachnie? Sprawdź, co może być przyczyną!

Woda wodzie nierówna. Ponieważ z kranu nie płynie woda destylowana, trzeba mieć na uwadze, że w zależności od tego, skąd jest pozyskiwana i jaką drogę przechodzi do naszych domów, może mieć nieco inny skład. Drobne różnice i wahania są normalne i dopuszczalne. Problem zaczyna się wtedy, kiedy pewnych substancji jest w wodzie za dużo lub za mało. Taka woda może mieć zmienione kolor i woń. Nie jest też obojętna dla naszego zdrowia. O czym świadczy zmieniony zapach wody?

  • Jeśli woda pachnie jak zepsute jajo, przyczyną jest nadmiar siarkowodoru. Z jego występowaniem idzie w parze podniesiona zawartość manganu i żelaza, a także obniżona ilość tlenu. W takim środowisku łatwo o namnażanie się bakterii, dlatego cuchnącą zgniłymi jajkami wodę trzeba uzdatniać. Może się okazać, że przykra woń pojawia się tylko przy używaniu ciepłej wody – wówczas „winny” jest podgrzewacz i przywrócenie naturalnego zapachu wody (czyli jego braku) warto zacząć od sprawdzenia stanu urządzenia.
  • Jeśli woda pachnie chlorem, oznacza to, że jej dystrybutor stosuje chlor do uzdatniania wody. W wodzie z wielu polskich kranów chlor jest mniej lub bardziej wyczuwalny. Jeśli jego woń jest intensywna, należy zgłosić to zakładowi wodociągowemu. Na szczęście usunięcie zapachu i specyficznego posmaku chloru jest proste, o czym dalej.
  • Metaliczny zapach wody wskazuje na wysoki poziom żelaza, a najczęściej też manganu. Jeśli dodatkowo na sprzętach kuchennych i łazienkowych pojawiają się rdzawe zacieki, możesz być pewien diagnozy.

Jak uporać się z przykrym zapachem wody?

Najprostszym sposobem na usunięcie nieładnego zapachu wody jest zastosowanie filtra przeznaczonego do typu zanieczyszczenia, który występuje w Twoim kranie. Jeśli więc problemem jest żelazo, należy skorzystać z filtra odżelaziającego, np. RX AIR 1252 albo Clack Pallas Air 1354.

Do usuwania magnanu służą systemy Clack Mn1, Clack Mn2 i Clack Mn 3. To bezobsługowe urządzenia uzdatniające wodę studzienną.

W przypadku wody zanieczyszczonej siarkowodorem lepiej sięgać po filtry multifunkcyjne, ponieważ substancja ta idzie w parze z żelazem i manganem. Filtry wielofunkcyjne sprawdzą się też tam, gdy chcemy pozbyć się np. żelaza i chloru albo nie mamy pewności, co jest przyczyną niskiej jakości wody w kranie.

Filtry na cały dom, które poradzą sobie z każdym zanieczyszczeniem, a także dzbanki filtracyjne, urządzenia ultra- i nanofiltrujące, filtry łazienkowe, akwarystyczne i wiele innych można znaleźć na stronie Global Water.