Kradzież samochodu – jak się przed nią zabezpieczyć?

Dla większości z nas samochód stanowi bardzo ważną część majątku. Jego kradzież oznaczać może poważne problemy finansowe, a przynajmniej dużą stratę kapitału, który mógłby zostać spożytkowany inaczej. W jaki sposób zabezpieczyć swoje auto przed kradzieżą lub przynajmniej zminimalizować jej ryzyko? Jak zabezpieczyć swoje finanse na wypadek kradzieży pojazdu?

Czy samochody konkretnych marek są bardziej narażone na kradzież?

Zminimalizować ryzyko kradzieży samochodu w pewnym sensie możemy już w chwili jego zakupu. Częściowo zależy ono bowiem od wyboru konkretnej marki. Nieprzypadkowo towarzystwa ubezpieczeniowe stosują to kryterium wyznaczając wysokość składek OC. Okazuje się, że statystycznie niektóre marki i modele pojazdów stają się obiektami kradzieży znacznie częściej niż pozostałe. Z reguły chodzi o popularne modele, które po pierwsze, łatwiej wtapiają się w krajobraz miasta, więc są trudniejsze do zidentyfikowania tuż po kradzieży. Po drugie, popularne samochody często kradzione są po prostu na części, które zdecydowanie łatwiej sprzedać następnie na czarnym rynku. Jednocześnie łupem złodziei stosunkowo często padają auta drogie i ekskluzywne, bo oznaczają największy zarobek dla przestępców. Nie oznacza to oczywiście, że wszyscy powinniśmy decydować się na mniej popularne czy mniej wartościowe auta, które mogą być przecież sporo droższe w eksploatacji, a ich naprawy okazać się znacznie bardziej kosztowne. Ryzyko możemy ograniczać w inny sposób.

Przezorność w każdej sytuacji

Kluczową rolę odgrywa w tej kwestii przezorność. Liczba kradzieży aut w Polsce znacznie spadła w porównaniu choćby do lat 90, gdy przestępstwa tego typu stanowiły prawdziwą plagę. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy bać się złodziei. Dlatego, aby zminimalizować ryzyko kradzieży auta, warto zachować przezorność. Bezpieczniejsze będą oczywiście pojazdy garażowane i pozostawiane na strzeżonych parkingach. Niezależnie od tego, że auto pozostawiamy na ogrodzonej posesji, należy całkowicie zamknąć szyby i uruchomić wszystkie dostępne zabezpieczenia. Ponadto, jeśli w pojeździe zostawiamy wartościowe przedmioty, nie powinny one znajdować się na widoku. W końcu okazja czyni złodzieja. Warto zainwestować także w dodatkowe zabezpieczenia, taki jak przełącznik uniemożliwiający zapłon, a także mechaniczna blokadę skrzyni biegów. Z punktu widzenia doświadczonych złodziei aut nie są to co prawda skomplikowane przeszkody, ale na pewno uniemożliwią błyskawiczną kradzież.

Ubezpieczenie AC

O ile nigdy nie możemy w pełni zabezpieczyć się przed kradzieżą auta, o tyle nie musimy martwić się jej skutkami finansowymi. Wystarczy bowiem wykupić ubezpieczenie AC, którego jednym z elementów jest właśnie kradzież. Wówczas należy jedynie zachować rozsądek i dokładnie zamykać auto, uruchamiać wszystkie systemy zabezpieczające, posiadać dwa komplety kluczyków i dowód rejestracyjny, a niekiedy również unikać miejsc podwyższonego ryzyka. Takie podpunkty często wyłączają bowiem towarzystwo ubezpieczeniowe z odpowiedzialności. Aby znaleźć najkorzystniejsze ubezpieczenie AC, najlepiej skorzystać z internetowej porównywarki, takiej jak KioskPolis, gdzie swoje oferty prezentują wiodące towarzystwo ubezpieczeniowe i można w sposób czytelny je przeanalizować, a następnie wykupić polisę online.