Dieta ketogeniczna – dla kogo, zasady, przeciwwskazania

O diecie ketogenicznej zrobiło się ostatnio głośno. Czy jest ona dobrym sposobem na zrzucenie niechcianych kilogramów, jakie są jej zasady i kto może stosować plan żywieniowy mający doprowadzić do ketozy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule!

Dieta ketogeniczna – dla kogo?

Wbrew pozorom dieta ketogeniczna nie została opracowana z myślą o osobach, które chcą zrzucić nadprogramowe kilogramy. Według jej twórców ma ona pomóc w takich poważnych chorobach jak zespół Draveta, Doose’a i Retta, lekooporna padaczka, w szczególności u dzieci, oraz stwardnienie guzowate.

Najważniejsze zasady diety ketogenicznej

Na czym polega dieta ketogeniczna? Jej celem jest doprowadzenie do ketozy, czyli stanu metabolicznego w organizmie, w którym wzrasta stężenie ciał ketonowych, a poziom insuliny i glukozy utrzymuje się na niskim poziomie. Oznacza to, że ciało nie pozyskuje energii z cukru, a z tłuszczu. Jak to możliwe? Główną zasadą tego sposobu odżywiania jest rozłożenie kalorii w posiłkach w taki sposób, aby aż 80-90% z nich pochodziła właśnie z tłuszczów. Pozostałą część należy dostarczać organizmowi w formie węglowodanów i białek.

Zgodnie z zasadami diety ketogenicznej należy ograniczyć spożycie węglowodanów do maksymalnie 30 g dziennie. Jak z pewnością się domyślasz, to naprawdę niewiele. Zamiast makaronu, ryżu czy pieczywa, które są wręcz zakazanymi produktami, powinno się sięgać po tłuszcze zwierzęce i roślinne, na przykład ryby, golonkę, boczek, oliwki, jaja, awokado, oliwę z oliwek czy orzechy.

Czy każdy może stosować dietę ketogeniczną?

Dieta ketogeniczna zdecydowanie nie jest dla każdego. Już teraz warto podkreślić, że powinna być ona wprowadzana wyłącznie w uzasadnionych przypadkach i pod okiem specjalisty, ponieważ jej nieprawidłowe stosowanie może mieć wiele negatywnych skutków. Najczęstsze przeciwwskazania obejmują:

  • cukrzycę,
  • ciążę i okres karmienia piersią,
  • kamienicę nerek,
  • porfirię,
  • zaburzenia metaboliczne,
  • choroby wątroby.

A jakie w takim razie są objawy nieprawidłowego stosowania diety ketogenicznej? Zaliczamy do nich przede wszystkim bóle brzucha, problemy z oddychaniem, suchość w ustach, trudności z koncentracją czy częstsze oddawanie moczu.

Co zamiast diety ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna i wszystkie inne plany żywieniowe, w których należy ograniczyć jakiekolwiek składniki odżywcze, nie są dobre dla ludzkie organizmu. Bardzo często odbijają się negatywnie na zdrowiu, prowadząc do pojawienia się niedoborów, a czasami nawet i poważniejszych dolegliwości. Zamiast jadłospisu opartego głównie na tłuszczach postaw na odpowiednio zbilansowaną i pożywną dietę, dzięki której bez problemu zrzucisz nadprogramowe kilogramy w bezpieczny i smaczny sposób.