Zalety tapet i fototapet we wnętrzu

Jeszcze kilka lat temu fototapety kojarzone były z kiczem i zupełnym brakiem gustu. Krytyczne podejście do takich dekoracji wynikało ze skojarzenia z fototapetami z lat 90. XX wieku. Dziś mało kto byłby skłonny ozdobić salon przedstawieniem jelenia na rykowisku lub półnagą kobietą przy wodospadzie, co było przecież modne 30 lat temu. I choć obecnie wybór wzorów tapet i fototapet jest szalenie bogaty, tworzą go zdecydowanie elegantsze motywy.

(Foto)tapety jako ozdoba

Najpierw do łask projektantów wnętrz powróciły tapety. Co ciekawe, niemal natychmiast nastała moda na duże, rzucające się w oczy motywy, jednak ich odbiór ułatwia neutralna tematyka. Największą popularnością cieszą się tapety w kwiaty i inne motywy florystyczne, zwierzęta reprezentowane są głównie przez delikatne ptaki i motyle, a bardziej ekstrawaganckie grafiki zawsze równoważone są przemyślaną aranżacją całego pomieszczenia. Również obrazy na fototapetach zdają się subtelniejsze. Ich tematyka najczęściej odwołuje się do przeznaczenia pomieszczeń, w których mają się znajdować, a te dedykowane dzieciom nawiązują do ich upodobań.

Najbardziej oczywistą zaletą tapet i fototapet jest możliwość użycia ich jako prostej metody na diametralną zmianę wystroju wnętrza. Zwłaszcza w ostatnim czasie, kiedy nie kładzie się ich na wszystkich ścianach, ale zwykle na jednej, wybranej na tę reprezentacyjną, tapety eksponowane są jako ważny element dekoracyjny. W zależności od wybranego wzoru i kolorystyki, pozwalają kształtować stylistykę i atmosferę wnętrza. Co ważne, nowoczesne tapety przykleja się łatwo i równie szybko można je usunąć, toteż żadna decyzja nie musi być ostateczna.

Funkcjonalne znaczenie tapet i fototapet

Fototapety do kuchni i pokoju dziecięcego pełnią jeszcze jedną ważną funkcję, a mianowicie chronią ściany. W kuchni najczęściej spotykamy je w okolicach blatów roboczych, gdzie istnieje największe ryzyko zaplamienia tynku różnymi produktami spożywczymi. W pokojach dziecięcych zmywalne tapety mogą osłaniać ścianę obok łóżka, biurka czy przestrzeni do zabaw, a więc miejsca najbardziej narażone na kontakt z kredkami, bucikami oraz rączkami ubrudzonymi w farbkach i czekoladzie.

„Wybór fototapety lub tapety na flizelinie to świetne rozwiązanie w sytuacji, gdy wykańczamy ściany o nierównym tynku – podpowiada nasz rozmówca ze sklepu internetowego KrainaBarw.plTakie rozwiązanie pozwala uniknąć czasochłonnego wyrównywania tynku czy mycia bardzo mocno zabrudzonych ścian przed malowaniem. Bardzo często farby nie są w stanie dokładnie zakryć takich niedoskonałości, a tapety radzą sobie bez problemuWarto wiedzieć, że na rynku dostępne są nie tylko wzorzyste motywy, ale też specjalne tapety do malowania, które mogą znacznie ułatwić remont.”

Fototapeta może też służyć wyznaczeniu stref użytkowych w niewielkim wnętrzu. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się np. w kawalerkach, gdzie brak przegród architektonicznych wymusza poszukiwanie innych sposobów podziału przestrzeni. Fototapeta może więc wyznaczać granicę między aneksem kuchennym i częścią wypoczynkową albo wskazywać miejsce do pracy.

Podczas remontu lub wykańczania nowych lokali zdecydowanie warto wziąć pod uwagę możliwość uzupełnienia aranżacji tapetami. W wielu przypadkach mogą dodać wnętrzu nie tylko uroku, ale też podnieść jego funkcjonalność.