Czyszczenie wentylacji przemysłowej – do kogo się zwrócić

Pomieszczenie przemysłowe bez odpowiedniej wentylacji mogą stanowić ogromne zagrożenie dla wszystkich pracowników, jak i całego obiektu. Warto już na samym wstępie wspomnieć, że brak serwisowania takiej instalacji może doprowadzić do wielu chorób układu oddechowego, a także pożaru obiektu. Taką usługę warto zlecić wyspecjalizowanym firmom, które wykonają ją dla nas w profesjonalny sposób, dając nam gwarancję, że wentylacja przemysłowa będzie służyła nam na długo. Nie wiesz do kogo się zwrócić? Czytaj dalej, by się tego dowiedzieć!

Dlaczego warto wybrać profesjonalistów?

Większość właścicieli obiektów przemysłowych wie, że serwisowanie wentylacji jest istotnym elementem przestrzegania przepisów BHP. W końcu zobligowani są do tego przez prawo, z którego wynika, że powinna ona pozostawać drożna przez cały okres użytkowania. Część z pracodawców próbuje jednak dokonywać niezbędnych czynności na własną rękę lub zleca to swoim pracownikom. Nie jest to właściwe posunięcie, ponieważ zwykle nie są oni w posiadaniu odpowiedniego sprzętu ani wiedzy. Osoby, który nie zajmują się czyszczeniem wentylacji na co dzień nie są w stanie dobrać odpowiedniej metody czyszczenia do rodzaju zabrudzenia, co w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia drogiej wentylacji przemysłowej, a także innych maszyn, które znajdują się w obiekcie.

Kiedy warto czyścić wentylację przemysłową?

Tytułowe pytanie, czyli do kogo zwrócić się z czyszczeniem wentylacji przemysłowej powinno zostać poprzedzone jeszcze jednym. Mianowicie: kiedy należy to zrobić. W tym przypadku nie można udzielić oczywiście jednej, uniwersalnej odpowiedzi. To, czy wentylacja będzie w stanie pracować w optymalny sposób zależy bowiem od bardzo wielu czynników. Należy tu wymienić między innymi charakter wykonywanej pracy, zapylenie, jakość powietrza czy temperaturę. W większości przypadków jednak konieczne jest przynajmniej wykonywanie inspekcji wentylacji raz w roku. Jeśli jednak w naszym zakładzie pracy zanieczyszczenie powietrza jest duże, to powinniśmy zlecić taką inspekcję raz na pół roku. Najlepszym sposobem jest oczywiście stosowanie się do wytycznych firmy zajmującej się serwisowaniem naszej wentylacji.

Istnieje jednak kilka sygnałów, które powinny zwrócić naszą uwagę. Jeśli je zauważymy, to z całą pewnością powinniśmy pomyśleć o szybkim czyszczeniu wentylacji w naszej hali. Można tu wymienić między innym głośniejszą pracę, a także skraplanie się powietrza na ścianach. Jeśli z jakiegoś powodu nie jesteśmy tego w stanie zweryfikować, to sprawdźmy nasze rachunki za energię elektryczną. W tym przypadku jest to bardzo miarodajny wskaźnik. Jeśli nasze zużycie energii gwałtownie wzrasta, to jest to znak, że instalacja wentylacja nie funkcjonuje w sposób prawidłowy.

Komu zlecić czyszczenie wentylacji przemysłowej?

Wiemy już, że takimi usługami zajmują się profesjonalne firmy. Warto więc sprawdzić, jak duże jest ich doświadczeni i jakie opinie w internecie o nich potrafimy znaleźć. Innym sposobem jest sprawdzenie poprzednich realizacji. Świetnym przykładem jest tu między innymi firma Brawent, która może pochwalić się doświadczonymi pracownikami, jak wysokiej jakości sprzętem, zarówno do inspekcji kanałów wentylacyjnych, jak i do ich czyszczenia. Więcej o ofercie opisano na stronie https://brawent.pl/podstawy-wentylacji-przemyslowej/

Warto zwrócić uwagę na to, by wybrana przez Państwa firma posiadała roboty inspekcyjne, jak i kamery endoskopowe, dzięki którym możliwe będzie prawidłowe ocenienie aktualnego stanu wentylacji i rodzaju jej zabrudzenia. To właśnie w ten sposób możliwe jest określenie, jaka metoda czyszczenia będzie najbardziej efektywna. W wielu przypadkach stosowana jest metoda sucha, która jest szybka i relatywnie tania. Polega na mechanicznym szczotkowaniu i zasysaniu oderwanego brudu. Jest to jednak metoda, która ma swoje ograniczenia. Nie można jej bowiem zastosować w przypadku zabrudzeń tłustych. Na taką ewentualność zarezerwowana jest metoda mokra, a właściwie szereg metod mokrych. Konieczne jest tu odpowiednie przygotowanie całej instalacji, by zabezpieczyć pomieszczenia przed zalaniem. Następnie stosowane są odpowiednie środku chemiczny w połączeniu z wodą lub parą pod wysokim ciśnieniem. Czasami obie metody stosowane są równocześnie.

Profesjonalna firma zadba również o sprawdzenie czy usługa została przeprowadzona w sposób prawidłowy. W tym celu po raz kolejny do kanałów wyruszą roboty inspekcyjne, a nam zostanie przedstawiony zapis video. Pamiętajmy również o tym, że firma serwisująca naszą wentylację powinna przekazać nam protokół z czyszczenia.