Blacha na rąbek stojący zalety i wady

Technika krycia dachów i elewacji metodą „na rąbek stojący” jest jedną z najdłużej stosowanych w budownictwie, jednak ostatnio kojarzona jest także z nowoczesną architekturą. System ten charakteryzuje się łączeniem wyprofilowanych paneli z blachy płaskiej i ich odpowiednim zamykaniu, aż do połączenia elementów. Blacha na rąbek stojący to blacha płaska, która nie posiada tłoczeń, tak charakterystycznych dla blachodachówek. Jej nazwa wzięła się od zaginania krawędzi do zazębiania połączeń, które tworzyły rąbek. W ten sposób powstała metoda łączenia paneli w sposób zabezpieczający szczelność pokrycia.

Kiedy montować blachę metodą na rąbek stojący?

Metoda ta jest dedykowana dla dachów wentylowanych, płaskich i łukowych, których zakres spadku minimalnego wynosi 5% czyli 2,9⁰. Metodę na rąbek stojący stosuje się między innymi  przy kryciu dachu blachą cynkowo-tytanową, do którego izolacji używa się wełny mineralnej, wypełniającej przestrzeń między krokwiami.

Jakie są zalety systemów dachowych z blachy?

Krycie dachu metodą na rąbek stojący jest trwale i ekonomiczne, co odpowiada wymogom nowoczesnej, inteligentnej architektury. Cena tego rodzaju blachy jest przystępna, więc nie generuje dodatkowych kosztów. Blacha na rąbek charakteryzuje się dużą plastycznością, dzięki czemu można uzyskać profile dachowe o ciekawych kształtach, umożliwiających realizację projektów o optymalnej szczelności. Dzięki temu, dekarz może wyginać fragmenty blachy i łączyć je na połaci.

Wśród wielu zalet  i funkcjonalności wykorzystywania systemów dachowych z blachy, bardzo ważny (ze względów konstrukcyjnych) jest ich niewielki ciężar. Lekkość dachów z blachy pozwala na oszczędności. Dodatkowo, łączenie wyprofilowanych paneli przez odpowiednie zaginanie blachy powoduje, że systemy dachowe są szczelne i długo odporne na wiatr i śnieg.

Mówiąc o zaletach dachów z blachy na rąbek stojący trzeba podkreślić ich szeroką paletę barw. Dobrej  jakości blachy takie jak aluminium , miedź i cynkowo – tytanowe  do stosowania pokryć  na rąbek stojący posiada w swojej ofercie firma  Krak-Zinc .

Wady blachy na rąbek stojący

Przy długiej liście zalet blachy układanej metodą na rąbek stojący ciężko wymienić jej wady. Można  doszukiwać się minusów blachy ułożonej metodą na rąbek stojący w pracy blachy na dachu. Przed rozpoczęciem kładzenia blachy należy  pamiętać, że im dłuższe panele blachy użyte do pokrycia dachu, tym możliwe większe pofalowania  blachy na dachu.

Wszystkie blachy znajdujące się w ofercie Krak-Zinc można stosować do pokryć „na rąbek stojący”.