Podnośnik koszowy – kupić czy wypożyczyć?

Wielu przedsiębiorców już na starcie prowadzenia swojej działalności zastanawia się, czy warto zainwestować w podnośnik koszowy na własny użytek. Alternatywnym rozwiązaniem jest możliwość jego wypożyczenia zawsze wtedy, kiedy okaże się potrzebny. Jakie rozwiązanie jest korzystniejsze?

Podnośnik koszowy niezbędny przy pracach na wysokości

Tak naprawdę, podnośnik koszowy przydaje się we wszystkich rodzajach prac na wysokości, szczególnie tam, gdzie operuje dźwig oraz gdzie trzeba coś transportować (w szczególności jeśli mamy do czynienia z ciężkimi ładunkami). Sprzęt tego rodzaju zawsze musi posiadać certyfikację oraz odpowiednią licencje. Dokumenty te dają nam gwarancję, że dany podnośnik koszowy jest maszyną całkowicie bezpieczną i dopuszczoną do eksploatacji. Jednakże, ponieważ jest to maszyna dość specjalistyczna i duża – jej cena również może okazać się dla nas zawrotna. Dlatego też chcąc zakupić podnośnik koszowy dla firmy zawsze warto zadać sobie następujące pytania:

– Czy faktycznie w naszym przedsiębiorstwie tak często wykorzystujemy te maszyny?
– Czy jedna maszyna tego rodzaju sprawi, że codzienna praca na terenie zakładu będzie efektywniejsza?
– Czy mamy sprecyzowane wymagania co do tego, jakie parametry techniczne musi spełniać taka maszyna, aby mogła nam w odpowiedni sposób służyć?

Jeśli wszystkie te odpowiedzi są twierdzące – zakup maszyny z pewnością będzie opłacalny. Natomiast, jeśli maszynę tego rodzaju wykorzystujemy okazjonalnie i sporadycznie – lepiej ją wynająć wtedy, kiedy akurat jest potrzebna.

Czy warto jest wynajmować?

Nikogo za pewne nie zaskoczy fakt, że cena wynajmu będzie znacznie niższa od ceny zakupu maszyny. Warto więc zdecydować się na pożyczenie podnośnika koszowego w przypadku pojedynczych prac lub też na początku działalności firmy, kiedy dopiero rozwijamy swoją działalność i jeszcze nas nie stać na takie inwestycje jak rozbudowa zaplecza maszynowego. Szereg różnych ofert na rynku sprawi, że z pewnością uda się nam znaleźć uczciwą firmę, która wypożycza maszyny będące w naprawdę dobrym stanie technicznym.