ABC regularnych posiłków – ile razy dziennie i jak często jeść, aby było zdrowo?

Zegar na talerzu symbolizujący regularne posiłki.

Wiele osób uważa, że jedzenie 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach to jedyna recepta na sukces. Ale co, jeżeli nie odczuwasz głodu aż tak często? A może trudno Ci zrobić kilka przerw w pracy tylko po to, aby coś zjeść? Czy jedzenie co 3 godziny rzeczywiście jest konieczne, jeżeli zależy Ci na smukłej sylwetce i zdrowiu? A przede wszystkim: czy regularne jedzenie pomaga schudnąć? Wraz ze specjalistami NTFY spróbujemy rozwiać Twoje wątpliwości!

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego regularne posiłki są tak ważne,
  • jakie konsekwencje niesie za sobą nieregularne jedzenie,
  • jak najlepiej kontrolować regularne spożywanie posiłków.

Zmiany w diecie nie należą do łatwych. Zazwyczaj musisz bowiem zupełnie zmienić swoje codzienne nawyki. Nowe przepisy, system gotowania, treningi… Do tego wszystkiego dochodzi dbanie o regularność posiłków. Jeżeli do tej pory Twoja dieta składała się z kanapki na śniadanie, lunchu łapanego w biegu i kolacji w restauracji na rogu, wizja przygotowywania 5 posiłków może Ci się wydać niemożliwa. Z trudem godzisz życie zawodowe z prywatnym – jak w tym wszystkim znaleźć jeszcze czas na gotowanie?

Regularne jedzenie – dlaczego jest takie ważne?

Owszem, regularne posiłki są ważne – nie oznacza to jednak, że musisz się kurczowo trzymać magicznej liczby 5. Jeżeli lepiej czujesz się, jedząc 3 solidne posiłki – wcale nie musisz tego zmieniać.

W dietetycznym świecie od dawna krąży mit podkręcania metabolizmu poprzez częste jedzenie małych posiłków. Niestety, nie ma on wiele wspólnego z rzeczywistością.

To, czy odniesiesz dietetyczny sukces i pozbędziesz się nadmiaru kilogramów, zależy głównie od tego, czy zjadasz mniej kalorii, niż możesz spalić w ciągu dnia. Ponieważ w internecie można znaleźć tysiące wzorów na obliczenie zapotrzebowania kalorycznego, łatwo się pogubić. Jeżeli nadal zastanawiasz się, ile kalorii powinieneś przyjmować w ciągu dnia, wypróbuj kalkulator diet. Wystarczy, że wprowadzisz informacje dotyczące Twojego wzrostu, masy ciała, aktywności fizycznej oraz celu – i gotowe!

No dobrze – skoro kaloryczność diety odpowiada za nasze efekty, to dlaczego kładzie się tak duży nacisk na regularność spożywanych posiłków?

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się wyjść z domubez śniadania i poczuć wilczy głód o 10? Prawdopodobnie tak. Na 90% nie myślałeś wtedy o zbilansowanym posiłku – chciałeś po prostu coś zjeść. W takich sytuacjach najczęściej sięgamy po szybkie opcje, które niekoniecznie są zdrowe – batonik, drożdżówka, hot dog… Produkty tego typu są wysokokaloryczne i sycą na krótko, co sprawia, że masz ochotę na więcej. Nie sprzyja to ani zdrowiu, ani smukłej sylwetce.

Dodatkowo, dzięki regularnym posiłkom, zapobiegniesz gwałtownym spadkom glukozy we krwi, które mogą powodować osłabienie, zawroty głowy i uczucie rozdrażnienia.

Co ile godzin jeść – dlaczego warto dbać o regularne jedzenie

Jeżeli jedzenie co 3 godziny wpisuje się w Twój plan dnia i styl życia, bez obaw możesz zastosować u siebie system 5 posiłków dziennie. Jeżeli jednak małe posiłki powodują, że Twoje życie kręci się wokół talerza, a Ty nie odczuwasz satysfakcji, warto rozważyć zmiany i wprowadzenie 3 posiłków w regularnych odstępach czasu. Jeżeli budzisz się o godzinie 7 – śniadanie o 8, lunch o 13 i kolacja o 18-19 to dobre rozwiązanie.

Pamiętaj, aby ostatni posiłek zjadać na 2-3 godziny przed snem. Dlaczego? Wieczorem tempo naszego metabolizmu spada, a organizm zaczyna się przygotowywać do snu, wydzielając między innymi melatoninę – hormon snu. Jeżeli na kolację zjesz obfity posiłek, Twój organizm prawdopodobnie będzie miał problem z jego strawieniem. Położysz się spać z przepełnionym żołądkiem, co przyczyni się do kłopotów z zasypianiem i gorszej regeneracji organizmu w trakcie snu.

Czy regularne jedzenie pomaga schudnąć? Przekonaj się sam!

Większość z nas żyje w pędzie i trudno nam znaleźć czas na regularne jedzenie, nie mówiąc już o gotowaniu. Jeżeli więc nie chcesz marnować czasu na liczenie kalorii, makroskładników i odważanie każdego produktu, a jednocześnie zależy Ci na zdrowiu i regularnych posiłkach –dieta pudełkowa NTFY jest rozwiązaniem dla Ciebie!

Catering dietetyczny NTFY daje Ci pełną dowolność w wyborze ilości posiłków – 3, a może 5? To Ty decydujesz, ile razy w ciągu dnia chcesz jeść.

Dodatkowo nie musisz się decydować na jeden sztywny schemat diety – w NTFY możesz wybrać jeden z 3 pakietów (Basic, Plus i Super+), w których masz do wyboru 15, 20 lub 25 różnych dań. Zapomnij o posiłkach, które nie trafiają w Twój gust. Z NTFY regularne jedzenie i zdrowa dieta to czysta przyjemność!