Jakie dokumenty są potrzebne, by oddać samochód do kasacji?

Jakie dokumenty są potrzebne, by oddać samochód do kasacji?

Kasacja pojazdów Kraków w ostatnim czasie cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Osoby, które przez lata nie mogą sprzedać wiekowych aut, mogą teraz szybko i sprawnie pozbyć się problemu. Jak wygląda procedura w takim miejscu? Jakie dokumenty trzeba mieć? Poniżej odpowiedź.

Kasacja pojazdów Kraków – jak to wygląda w praktyce?

Auta, które nie nadają się na sprzedaż warto jak najszybciej oddać na złom. Właściciel samochodu wiekowego, uszkodzonego lub po wypadku może jeszcze na tym zarobić. Na złomowisku ważony jest pojazd i w momencie, gdy waga zgadza się z tą, która umieszczona jest w dokumentach auta – właściciel otrzyma odpowiednią sumę pieniędzy.

Wysyłając samochód na złom, właściciel powinien upewnić się, że samochód ma tytuł własności. Dodatkowo, powinien załatwić jak najszybciej sprawę z ubezpieczycielem tj.: poinformować go o tym, iż auto zostało oddane na złomowisko. W tym momencie ubezpieczyciel powinien zwrócić właścicielowi auta kwotę za miesiące, w których to ubezpieczenie już nie będzie obowiązywać.

Dlaczego warto oddać stare auto na złom?

Wiele pojazdów po wypadku samochodowym jest holowanych na złomowisko. Uszkodzone części pojazdu są wycinane i poddawane recyklingowi w celu produkcji nowych samochodów lub części zamiennych. W żargonie branżowym nazywa się to „odzyskiwaniem”. Większość złomowisk posiada sekcje części mechanicznych i elektrycznych. Części są sortowane i oznaczane, aby można je było łatwo zidentyfikować i uporządkować w celu recyklingu.

Po wypadku części samochodowe można szybko wykorzystać ponownie, jeśli są w dobrym stanie. Większość złomu samochodów posiada sprzęt do odcinania uszkodzonych karoserii i niepotrzebnych elementów wnętrza. Niektóre posiadają również specjalistyczny sprzęt do demontażu przedniego zawieszenia i kolumn kierowniczych. Ponadto wiele stoczni posiada spawarki lub maszyny do cięcia stali na potrzebne kawałki. Niektórzy nawet poddają recyklingowi komponenty elektryczne, przetapiając je i odsprzedając.