Kredyt gotówkowy na studenckie życie

Czas studiów to zdecydowanie jeden z najlepiej wspominanych przez wiele osób okresów w życiu. Mimo kontrowersji co do tego, czy rzeczywiście studia są tak przydatne, wciąż podejmuje je bardzo wiele osób. Część z nich może liczyć na wsparcie finansowe rodziców, jednak nie wszyscy. Niektórzy muszą zmierzyć się z wyzwaniem finansowym, jakim jest życie studenckie, żeby móc spełnić marzenie o wyższym wykształceniu oraz poprawić swoją sytuacją zawodową w przyszłości. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie jest kredyt gotówkowy. Czy to dobre rozwiązanie dla studentów?Życie studenckie – na jakie wydatki musisz się przygotować?

Życie studenckie zwykle jest mniej kosztowne, niż życie po studiach, jednak wciąż jest wyzwaniem finansowym, szczególnie dla osób, które wyprowadzają się w tym czasie od rodziców i nie mogą liczyć na ich wsparcie w wydatkach związanych z utrzymaniem się. Pomocnym może okazać się kredyt gotówkowy dostępny na Totalmoney.

Jakie wydatki najczęściej ponoszą studenci?

  • Koszty wynajęcia pokoju – między 500 a 1000 zł w zależności od miasta
  • koszty jedzenia – między 400 a 700 zł w zależności od indywidualnych potrzeb oraz możliwości
  • koszty wyjść ze znajomymi – między 200 a 600 zł miesięcznie w zależności od stylu życia
  • koszty wyjazdów studenckich – około 1500 zł rocznie
  • koszty związane z opłaceniem studiów – od 300 zł rocznie za powtarzane przedmioty do kilkunastu tysięcy za opłacenie studiów innych niż stacjonarne
  • koszty materiałów naukowych – od 100 do 300 zł rocznie za podręczniki, materiały do pisania, korzystanie z usług punktów druku i innych podobnych usług

Opłacenie życia studenckiego jest szczególnie trudne, kiedy decydujesz się na podjęcie studiów niestacjonarnych. Koszty studiowania znacznie się wtedy zwiększają. Mogą się one różnić w zależności od tego, jaki kierunek wybierzesz. Do najdroższych studiów należą zdecydowanie studia lekarskie oraz inne studia związane z medycyną. Kosztowne są także studia prawnicze. Zwykle ponadto koszty studiowania rosną wraz z prestiżem uczelni oraz zależne są od wyboru miasta, w którym je podejmiesz.

Skąd wziąć pieniądze na życie studenckie?

Jest kilka sposobów, które pozwalają opłacić życie na studiach. Z pewnością najłatwiej mają osoby, które mogą liczyć na wsparcie finansowe od rodziców. Wiele osób decyduje się jednak na podjęcie pracy dodatkowej. Ze względu na ograniczenie czasowe, nie jest łatwo pogodzić ją z obowiązkami na uczelni. Pracodawcy przygotowują jednak stanowiska pod studentów, które wyróżniają się dużą elastycznością w dobieraniu grafiku pracy.

Niekiedy jednak pojawiają się wydatki nagłe, które trzeba opłacić od razu. Wiele kierunków studiów przedstawia preferencyjne warunki finansowe, jeśli student zdecyduje się na opłacenie studiów z góry. W takich sytuacjach rozwiązaniem może okazać się kredyt gotówkowy lub inne formy wsparcia oferowane przez instytucje bankowe.

Kredyt gotówkowy na studenckie życie – na czym polega?

Kredyt gotówkowy to jeden z podstawowych produktów bankowych, który jest stosunkowo łatwy do uzyskania. Masz na niego szanse, jeśli wykażesz odpowiednio wysoką zdolność kredytową. Skorzystać mogą z niego więc osoby, które już podjęły pracę podczas studiów. Żeby go otrzymać, musisz wypełnić stosowny wniosek w banku. Może być to bank, w którym prowadzisz konto oszczędnościowo – rozliczeniowe lub bank, z którego usług do tej pory nie korzystałeś. Nie ma reguły, w którym z banków otrzymasz najlepsze warunki finansowania. Najlepiej, jeśli skorzystasz z dostępnego w sieci kalkulatora finansowego, który podpowie Ci, która oferta aktualnie jest najkorzystniejsza.

Kredyt gotówkowy na studia – na co zwracać uwagę?

Kiedy rozważasz kredyt gotówkowy dla studenta, musisz zwrócić uwagę na kilka aspektów kredytów gotówkowych. Które parametry są kluczowe?

  • oprocentowanie – określające, jak duże odsetki zapłacisz
  • prowizje – jednorazowe płatności dodatkowe związane z pobieraniem kredytu
  • RRSO – czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania
  • opłaty manipulacyjne oraz przygotowawcze

Powinieneś się również zastanowić nad okresem, na jaki weźmiesz kredyt gotówkowy. Warto podejść do tego rozsądnie. Rozważ co stanie się, jeśli nie uda Ci się skończyć studiów lub jeśli stracisz swoją pracę dorywczą. Ważne, żebyś porównał ostateczne koszty kredytu z kosztami rozłożenia czesnego na raty. Może się okazać, że oferta przygotowana przez uczelnię jest bardziej korzystna nawet niż bardzo tani kredyt gotówkowy.

Kredyt gotówkowy na studia czy kredyt studencki

Warto wiedzieć, że poza kredytem gotówkowym, który możesz przeznaczyć na dowolny cel, dostępny jest także kredyt studencki udzielany na preferencyjnych zasadach. Jego spłata rozpoczyna się dopiero dwa lata po zakończeniu studiów. W pewnych przypadkach możliwe jest nawet umorzenie takiego kredytu. Jego propozycje znajdziesz w banku PKO BP, Mbanku, czy Banku Millenium.