Jeśli zależy nam na szybkim i bezproblemowym działaniu strony internetowej lub usługi online, dobrym wyborem może okazać się serwer VPS. To rozwiązanie, które daje więcej możliwości niż współdzielony hosting i generuje mniej kosztów niż serwer dedykowany.
VPS jest prywatnym serwerem wirtualnym. W tym przypadku serwer fizyczny jest dzielony w taki sposób, że otrzymujemy imitację serwera dedykowanego, chociaż w rzeczywistości nadal pozostajemy w sferze wirtualnej. Wraz z VPS otrzymujemy kompletną izolację uruchamianych procesów i możliwość ustawiania różnych funkcji zgodnie ze swoimi potrzebami.
Zalety serwera VPS
Serwer VPS to rozwiązanie dla bardziej wymagających użytkowników. Taki serwer zapewnia dużą elastyczność, swobodę działania i pozwala mieć większą kontrolę nad serwerem niż ma to miejsce w przypadku hostingu współdzielonego. W przypadku VPS Root otrzymujemy dostęp do konta Root, co otwiera nowe możliwości. Można na przykład zainstalować dowolny, wybrany przez nas system, jeśli nie odpowiada nam dotychczasowy. Serwer VPS o dobrych parametrach to również szybkie ładowanie strony i niskie pingi. Nie ograniczają nas żadne limity w ilości wysyłanej korespondencji e-mail oraz limity wykonywanych skryptów PHP. Serwer VPS zapewnia nam większą niezależność i stabilność. Istotne jest także to, że otrzymujemy również gwarancję mocy obliczeniowej.
Do czego wykorzystać serwer VPS?
Często serwery VPS określane są mianem pośredniego etapu między hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym. Przy czym w możliwościach bliżej VPS do serwera dedykowanego. Kiedy przyda się serwer VPS? To na pewno dobre rozwiązanie dla większych portali i popularnych serwisów, ale nie tylko. VPS przyda się, gdy chcemy uruchomić serwer gier, gdy chcemy uruchomić środowisko programistyczne i produkcyjne. VPS nadaje się idealnie także na serwer poczty, do wysyłania masowej korespondencji, do tworzenia firmowych platform dla pracowników i intranetu. Tak naprawdę serwer VPS jest dobrym wyborem wszędzie tam, gdzie chcemy mieć pewność, że nasza usługa online lub witryna internetowa będą działały bez zakłóceń i szybko.
Wybierając serwer VPS, należy dobrać parametry odpowiednio do naszych potrzeb i postawić na znanego, sprawdzonego dostawcę. Najlepiej również, gdy serwerownia znajduje się w Polsce, co zapewni szybsze działanie stron www (niskie pingi). Do tego przyda się solidne wsparcie techniczne. Z tak wybranego serwera VPS na pewno będziemy zadowoleni. Nie warto zatem podejmować decyzji o wyborze VPS pochopnie i bez zastanowienia.