Rodzaje więźb dachowych

Przy projektowaniu dachu ważnym czynnikiem jest jego rozpiętość, gdyż to właśnie od niej zależy typ konstrukcji oraz użyte materiały. W Polsce na większości dachów nadal przygotowuje się więźbę dachową, montowaną na budowie z litych elementów drewnianych. Jednak coraz większą popularnością cieszą się więźby prefabrykowane, przygotowywane w hali produkcyjnej. Sprawdźmy, jakie rodzaje więźb dachowych mamy do wyboru!

Więźba dachowa w domu jednorodzinnym najczęściej wykonywana jest z drewna przycinanego bezpośrednio na placu budowy lub zamawiana jest na wymiar. Możemy zamówić także gotowe wiązary dachowe, które składają się z połączonych ze sobą krokwi, wraz ze wzmocnieniami.

„Do produkcji prefabrykowanych wiązarów dachowych wykorzystujemy płytki kolczaste, które mają formę płyty z blachy stalowej z wytłoczonymi w niej kolcami. Po wciśnięciu płytki kolczastej w drewniane elementy konstrukcji za pomocą prasy o dużym nacisku powstaje bardzo trwałe i sztywne spojenie” – dowiadujemy się w rozmowie ze specjalistą z firmy ITS z Koszalina.

Typy konstrukcji więźb dachowych

  • krokwiowa – jest to najprostszy typ konstrukcji więźby dachowej. Stosuje się go przy rozpiętości dachu mniejszej niż 7,5 metra. Tutaj, połacie nachylone są w stosunku do poziomu, od 30 do 50 stopni. Krokwie mają dwa punkty oparcia, tj. w kalenicy oraz nad ścianą oparcia na belce stropodachu.
  • krokwiowo-jętkowa – stosuje się ją przy rozpiętości dachu od 7 do 9 metrów. Krokwie tutaj są dodatkowo wzmocnione więzarami jętkowymi. Nachylenie połaci przy tej konstrukcji powinno mieć od 35 do 60 stopni. Konstrukcja ta jest prosta do wykonania i ekonomiczna, tak samo jak więźba krokwiowa.
  • płatwiowo-jętkowa – wykorzystywana jest w dachach o rozpiętości od 9 do 11 metrów. Konstrukcja ta zawiera ściany popierające jętki. Przy jętkach o długości ok. 7 do 10 metrów, trzeba podeprzeć je jedną ścianą, natomiast przy dłuższych jętkach – dwiema.
  • płatwiowo-kleszczowa – stosowana najczęściej przy dachach o rozpiętości do 12 metrów. Posiada ona wiązary główne oraz pośrednie. Te pierwsze składają się z krokwi opartych na płatwiach oraz pary kleszczy. Natomiast wiązary pośrednie składają się z płatew ułożonych poprzecznie oraz wspierających ich mieczy.
  • więźby z dźwigarami – idealne dla dachów o rozpiętości powyżej 12 metrów. Dźwigary to wiązary kratowe, dzięki którym dachy o dużej rozpiętości nie wymagają budowy ścian wewnętrznych. Najczęściej wykorzystywane są w budownictwie hal przemysłowych i fabryk. Stosuje się je także w domach jednorodzinnych, gdzie dach ma mały kąt nachylenia.

Więźba prefabrykowana – czym się charakteryzuje?

Innym rodzajem więźby, a zarazem alternatywą dla tej tradycyjnej jest prefabrykowana więźba dachowa w Koszalinie, w całości przygotowywana w hali produkcyjnej z pomocą nowoczesnych maszyn i pod nadzorem wykwalifikowanych pracowników. Dużą zaletą jest jej precyzyjne wykonanie z wykorzystaniem linii produkcyjnej i szablonów, co pozwala uzyskać doskonałą powtarzalność wymiarów oraz równą płaszczyznę dachu.

Wykorzystanie płytek kolczastych przy produkcji prefabrykowanych wiązarów dachowych sprawia, że cała konstrukcja jest bardzo trwała. Takie gotowe moduły przewożone są następnie na plac budowy, co sprawia, że ich montaż przebiega szybko i sprawnie.