Błędy popełniane przy zakupie uszczelek gumowych

Uszczelki to jedne z niepozornych, ale niezastąpionych rozwiązań wykorzystywanych w szeroko pojętym przemyśle. Bez zastosowania uszczelnień nie byłoby możliwe sprawne i bezpieczne funkcjonowanie wielu instalacji i mechanizmów. Do najczęściej wykorzystywanych artykułów tego typu należą uszczelki gumowe. Co należy wiedzieć na ich temat i jak wybierać dobre uszczelki gumowe?

Właściwości i zastosowanie uszczelek gumowych

Uszczelkami nazywamy akcesoria wykorzystywane jako wzmocnienie połączeń różnych elementów, np. drzwi czy okna z framugą. Uszczelki wykorzystywane są jednak nie tylko w stolarce otworowej, ale też we wszelkiego rodzaju instalacjach hydraulicznych i kanalizacyjnych, w szeroko pojętym przemyśle maszynowym, przy produkcji sprzętów AGD, pojazdów motoryzacyjnych i w wielu innych gałęziach gospodarki.

„Uszczelki produkowane z mieszanek gumowych są elastyczne i charakteryzują się wysokim stopniem sprężystości, dzięki czemu po odkształceniu powracają do swojej pierwotnej postaci. – Mówi przedstawiciel firmy Larkis produkującej uszczelki gumowe i silikonowe. – Są to zatem akcesoria odporne na różnego rodzaju obciążenia, a także trwałe i nieprzepuszczające wilgoci. Ze względu jednak na intensywną eksploatację w niesprzyjających warunkach, mogą wymagać wymiany”.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie uszczelek gumowych i jakich błędów nie popełniać?

Przy wyborze uszczelek gumowych warto przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj i jakość mieszanki. Częstym błędem popełnianym przy zakupie tego typu akcesoriów jest wybór nieodpowiedniego tworzywa. Przykładowo do zastosowań w trudnych warunkach, gdzie uszczelki będą narażone na intensywną eksploatację, szczególnie w warunkach zewnętrznych – za przykład może tu posłużyć wybór uszczelki do drzwi wejściowych – najlepiej sprawdzą się wytrzymałe tworzywa, takie jak EPDM. Tego typu uszczelki gumowe będą odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz na zmienne temperatury. Warto również zastanowić się, czy dana uszczelka będzie miała kontakt ze szkodliwymi substancjami chemicznymi, takimi jak oleje i czy będzie pracowała przy udziale wysokich temperatur. W takim wypadku należy sięgnąć po wyroby gumowe do specjalnych zastosowań. Oprócz odporności termicznej czy chemicznej warto także zwrócić uwagę na twardość uszczelki. Poza tym częstym błędem jest zakup tego typu akcesoriów z niesprawdzonego źródła. Warto kupować uszczelki jedynie u renomowanych producentów wyrobów gumowych. Odpowiednio dobrana uszczelka to podstawa niezawodnego działania instalacji.