Cheat day – czy warto robić go w diecie?

Diety odchudzające z reguły stanowią spore wyzwanie dla osób, które przed przejściem na zdrowszy styl odżywiania spożywały wysoko przetworzone posiłki typu fast food, słodycze i inne przekąski. Psychiczną ulgę ma w takiej sytuacji przynieść im tzw. cheat day. Czym on tak właściwie jest?

Gdy przechodzisz na dietę, często pojawiają się ochota na słodkie lub słone przekąski czy pizzę, jednak ich jedzenie jest może opóźnić lub nawet zaprzepaścić efekty odchudzania. Warto pamiętać, że za odstawienie takich pokarmów Twój organizm zrewanżuje Ci się poprawą wyników badań. Co jednak, gdy przyzwyczajony do „dopaminowego jedzenia” mózg będzie się ich domagać?

Czym jest cheat day?

Cheat day to dzień w trakcie trwania diety, w którym można zrobić sobie przerwę i jeść to, na co ma się ochotę z reguły bez patrzenia na kalorie, ale najlepiej z umiarem. Może to być cały dzień lub zaledwie jeden posiłek, tzw. cheat meal. Warto pamiętać, żeby posiłki były możliwe najlepsze jakościowo. Zamiast zjeść hamburgera z fast foodu lub pizzę z sieciowej pizzerii, lepiej jest dostarczyć swojemu organizmowi porządnego burgera z prawdziwą wołowiną i warzywami czy pizzę z naprawdę dobrego lokalu. Taka zmiana nie spowoduje dużej rewolucji w diecie, choć doprowadzi do zwiększenia kaloryczności w danym dniu. Wybierając świeże produkty, pełnoziarniste opcje i warzywa jako dodatki dostarczysz jednak organizmowi niezbędne makro i mikroskładniki.

Plusy i minusy cheat day’a

Niewątpliwym plusem takiego oszukańczego dnia jest możliwość „złapania oddechu”, zresetowanie umysłu i przypomnienie sobie ulubionych smaków. Czasem taki dzień wystarczy nawet, by uznać, że niegdyś pyszny sernik i apetycznie wyglądające, kaloryczne spaghetti przestały być aż tak atrakcyjne.

Niekiedy jednak odchudzanie jest tak wielkim wyzwaniem i wyrzeczeniem, że każde odstępstwo od diety może stanowić punkt zwrotny prowadzący do zaniechania diety. Jeśli każde Twoje odchudzanie kończyło się w ten sam sposób, być może cheat day nie jest dla Ciebie. Może się także okazać, że potrzeba takiego posiłku jest spowodowana źle zbilansowaną dietą i nieprawidłowo ułożonym jadłospisem. W dobrze dobranej diecie jest bowiem miejsce na wszystkie smaki i produkty, które z pozoru mogłyby wydawać się zakazane! Nawet podwieczorek na słodko nie jest niemile widziany.

Catering z opcją FLEX

Jeżeli chcesz rozpocząć zdrowe życie i zmienić swój sposób odżywiania, sięgnij po catering dietetyczny. Znajdziesz wiele rodzajów diet, w których możesz dobrać dzienną dawkę kaloryczną do Twoich indywidualnych potrzeb. Najlepiej jednak zdecydować się na taką, w której codziennie możesz jeść to, na co naprawdę masz ochotę Wejdź na https://www.lightbox.pl/catering-dietetyczny-lodz i zamów swoją wymarzoną dietę – taką, w której samodzielnie decydujesz, co ma znaleźć się w Twoich pudełkach. Dzięki tej opcji w Twoim jadłospisie mogą pojawiać się takie dania jak pizza, tarta serowa, croissant, sernik czy curry, a Ty i tak będziesz chudnąć i jeść zdrowo!