Jak prać kurtki zimowe?

W okresie zimna i panujących powszechnie chorób szczególnie istotne powinno być dla każdego z nas utrzymanie odpowiedniej temperatury swojego ciała. Bezcenne wówczas okazują się kurtki zimowe. Te jednak, jak każde inne odzienie trzeba odpowiednio prać. Na co zwracać więc uwagę i w jaki właściwie sposób powinniśmy prać naszą kurtkę zimową, by jak najdłużej zachować jej wszelkie walory?

Pranie kurtki zimowej krok po kroku

Posiadają kurtkę taką jak na przykład tę marki PERSO, przed każdym praniem należy zapiąć zamek i guziki, a kurtka powinna być wywrócona na lewą stronę. Jeżeli nasz płaszcz czy kurtka ma tak zwaną „wyściółkę” – również należy ją zdjąć. Warto też zamoczyć kurtkę przed samym praniem na około godzinę, a podczas jej prania nie trzeć tylko delikatnie ugniatać. Wszystko zależy od rodzaju kurtki.

Zweryfikujmy informacje, które przekazał nam producent

Na samym początku sprawdźmy informacje, jakie zawarte są na metce. Z reguły można tam znaleźć najistotniejsze informacje takie jak chociażby deklarowana temperatura, w której powinniśmy prać naszą kurtkę oraz materiał, z jakiego została wykonana. To na pewno wiele ułatwi i rozjaśni całą sytuację. Część kurtek możemy prać w domu, a część musimy jednak czyścić chemicznie. Wszystkie te informacje również zawarte są na metce a te modele, które możemy prać w domu, mają zazwyczaj oznaczenie “prać w 40 stopniach”. W przeciwnym razie kurtkę powinniśmy oddać do pralni chemicznej, która zajmie się czyszczeniem w sposób profesjonalny, używając specjalnie przeznaczonych do tego detergentów.

Uważajmy na przedmioty w kieszeni kurtki

Przed praniem opróżnijmy koniecznie kieszenie ze wszelkich drobiazgów. Każdy z nas zna chyba przypadki, kiedy to w kieszenie spodni, bluzy, czy kurtki zapodziała się na przykład klasyczna chusteczka. O wiele gorzej może się skończyć to, gdy w kieszenie kurtki zostaną na przykład twarde i ostre przedmioty, które w trakcie prania ją zniszczą i potną. Żeby tego uniknąć, koniecznie sprawdźmy, co znajduje się w kieszeniach naszej kurtki i wyjmijmy to.

Pierzmy naszą kurtkę oddzielnie

Kurtkę zimową powinniśmy również prać oddzielnie, bez dodatku tkanin innego typu, oraz materiałów kolorowych, które mogłyby zabarwić naszą kurtkę lub same przy okazji ulec zabarwieniu. Trzymając się tych kilku zasad wymienionych powyżej, nasza kurtka zostanie wyprana w sposób właściwy, dzięki czemu nie zniszczymy jej i będziemy mogli cieszyć się nią nawet przez kolejne kilka sezonów.

fot.materiały prasowe