Skuteczne i bezpieczne inwestowanie

Odpowiednie inwestowanie pieniędzy może być doskonałym sposobem na zarobek oraz skuteczne powiększenie swoich zasobów finansowych. Obecnie na rynku istnieje wiele możliwości, które dotyczą różnych form zarobku. W tym artykule udzielamy przydatnych wskazówek, na co zwracać uwagę podczas wyboru firm, w których chcemy ulokować pieniądze, jak przeprowadzać inwestycje i jak dobrać odpowiednią formę do naszych możliwości.

Wybór firm inwestycyjnych

Na tym polu istnieje wiele rozwiązań. Do dyspozycji osoby chcące zainwestować środki mają banki, duże prywatne, zagraniczne fundusze inwestycyjne oraz prywatne firmy, które działają na polu finansowym. Każde rozwiązanie ma swoje korzyści i minusy.

Banki będą zdecydowanie najlepszą opcją dla większych sum, gdyż daje duży poziom bezpieczeństwa. Każdy bank w Polsce należy do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego — BFG. Zapewnia on w razie upadku banku zwrot środków klientowi do równowartości 100 000 euro. Zasada ta stosowana jest dla wszystkich kont i większości innych produktów finansowych. Warto upewnić się, że nasze pieniądze będą objęte tym sposobem ochrony. Oprócz tradycyjnych lokat w bankach możemy zainwestować w produkty strukturyzowane lub w indeksy giełdowe przy pomocy maklerów.

Fundusze międzynarodowe są mniej popularne w Polsce, co może budzić pewne obawy — całkiem niesłusznie. Są to podmioty międzynarodowe działające na całym świecie — często od kilkudziesięciu lat. Oferują one długoterminowe inwestycje czy fundusze emerytalne, które są ciekawą alternatywą dla państwowych systemów. Mają one ciekawe formy inwestycji i produkty finansowe znacznie bardziej elastyczne niż banki.

Prywatne firmy finansowe, aby działać w Polsce — muszą zdobyć zezwolenie i spełnić surowe kryteria. To rozwiązanie jest nieco bardziej ryzykowne, ale oferują jedne z lepszych warunków finansowych. Kilka procent więcej w porównaniu do bankowych lokat jest bardzo kuszącą propozycją.

Na co warto zwrócić uwagę przy zawieraniu inwestycji ?

Istnieje kilka możliwości, dzięki którym możemy uzyskać większe bezpieczeństwo inwestycji i cieszyć się rosnącymi środkami na koncie. Pierwszą z nich są informacje o danej firmie. Każda firma oferująca inwestycje nie jest anonimowa, co pozwala na zebranie ciekawych wiadomości na jej temat.

Komisja nadzoru finansowego publikuje i aktualizuje listy, na których znajdują się wątpliwej jakości oraz te o niejasnych zasadach funkcjonowania. Przed ulokowaniem pieniędzy warto sprawdzić, czy instytucja finansowa nie jest wpisana na taką listę. Dobrym pomysłem będzie również przeczytania opinii o danej firmie i sprawdzenie jak w praktyce funkcjonuje dane przedsiębiorstwo.

Pomoc prawnika jest kolejnym narzędziem, które pozwala zabezpieczyć się i zminimalizować ryzyko nieudanej transakcji. W Polsce działają darmowe punkty porad prawnych, a jeśli potrzebujemy bardziej zaawansowanej analizy, warto zainwestować kilkadziesiąt złotych i poprosić o opinie na temat umowy, którą mamy podpisać z firmą. Wprawny mecenas sprawdzi, czy umowa jest poprawnie skonstruowana i zabezpiecza nasze interesy.