Wanna czy kabina prysznicowa – porównanie

Wanna czy kabina prysznicowa – porównanie

Oba rozwiązania mają wady i zalety – przed zaprojektowaniem łazienki warto dowiedzieć się, jakie. Wybór między wanną a kabiną prysznicową wbrew pozorom nie sprowadza się do tego, czy wolimy brać kąpiele, czy prysznice. Dowiedz się, jakie są zalety wanny, kiedy warto zdecydować się na kabinę i czy brodziki wysokie są funkcjonalnym rozwiązaniem!

Klasyczne rozwiązanie – wanna

Oczywiście główną zaletą wanien jest możliwość brania kąpieli w dużej ilości wody. Dla wielu osób jest to ulubiony sposób relaksowania się po ciężkim tygodniu i wymaga całego rytuału – świece, pachnący płyn do kąpieli, suszone kwiaty, a przede wszystkim wanna ciepłej wody.

Wanny mogą być zabudowane lub wolnostojące. Oba rodzaje zajmują dość dużo miejsca, a wanna wolnostojąca zdecydowanie lepiej pasuje do większego pomieszczenia. Optycznie wanna stanowi zazwyczaj centralny element wystroju łazienki.

Typy kabin prysznicowych

Kabiny możemy podzielić ze względu na rodzaj wejścia – niektóre mają drzwi przesuwne, inne skrzydłowe lub składane, a świetnie sprawdzające się w industrialnych i nowoczesnych wnętrzach kabiny typu walk-in nie mają drzwi w ogóle. Taki typ kabiny jest wyposażony jedynie w ścianki ograniczające rozbryzgi wody.

Kabiny typu walk-in bardzo często są również projektowane bez brodzika, z odpływem bezpośrednio w podłodze. W takim wypadku należy pamiętać o lekkim nachyleniu podłogi w kierunku odpływu. Kabiny wyposażone w brodzik mogą mieć bardzo zróżnicowane kształty i wymiary – najpopularniejsze są te w kształcie ćwiartki lub wycinka koła.

Brodziki wysokie i inne udogodnienia

Bardziej niesztampowym rozwiązaniem jest instalacja kabiny prysznicowej z wysokim brodzikiem. W wysokich brodzikach można z łatwością kąpać małe dzieci i zwierzęta domowe czy robić pranie ręczne bez obaw, że zaleje się całą łazienkę.

Kabina wyposażona w brodzik wysoki z siedziskiem i poręcz do podtrzymywania się może być z łatwością użytkowana przez dzieci uczące się samodzielnego mycia, osoby starsze czy z niewielkimi trudnościami z poruszaniem się.