Jak stan wątroby wpływa na stan Twojej skóry

3D Illustration of Human Body Organs Anatomy (Liver)

Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w organizmie człowieka. Jego praca decyduje o funkcjonowaniu całego organizmu oraz o jego stanie zdrowotnym. Nie powinno zatem dziwić, że zmiany w wątrobie wpływają również na zmiany skórne. O jakich zmianach mowa? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Zmiana barwy skóry

Przede wszystkim zmiany w wątrobie objawiają się zmianami barwy skóry. Może dochodzić do zmian na całej powierzchni ciała, jak również tylko w niektórych jego częściach. Do najczęstszych objawów problemów z wątrobą należy żółtaczka. Jest to schorzenie, które może mieć różne przyczyny, a należą do zapalenie wątroby i jej marskość. Żółtaczka to po prostu żółte zabarwienie skóry. Dostrzeżenie u siebie takiej zmiany powinno skłonić do jak najszybszej wizyty u hepatologa, czyli specjalisty od diagnozowania i leczenia chorób wątroby.

Ponadto takie schorzenia wątroby, jak marskość czy też cholestaza, mogą objawiać się w postaci żółtaków. To niewielkie plamki na skórze, również w kolorze żółtym. Natomiast rumień lub brązowe plamy na ciele sygnalizują hemochromatozę, czyli nadmiar żelaza w wątrobie.

Pajączki i świąd

Kolejnym efektem zaburzeń wątroby mogą być zmiany skórne w postaci znacznego poszerzenia naczyń krwionośnych. Poszerzone naczynia na skórze wyglądają jak pajęcza sieć. Rozmaite schorzenia wątroby upośledzające jej działanie objawiają się też świądem skóry. W przypadku wykrycia którejkolwiek z wymienionych zmian, hepatolog prawdopodobnie zleci badanie wątroby.

Jak może pomóc hepatolog?

W przypadku wykrycia zmian, które mogą oznaczać nieprawidłową pracę wątroby, należy zgłosić się do odpowiedniego lekarza. Specjalistą, który zajmuje się wątrobą, jest hepatolog. W jaki sposób pomoże ten lekarz? W pierwszej kolejności przeprowadzi z pacjentem wywiad, pytając głównie o obajwy. Później zaleci odpowiednie badania. Jeśli wykryje jakieś nieprawidłowości, w zależności od rodzaju schorzenia, zaleci odpowiednie leczenie. W wielu przypadkach wystarczająca okazuje się farmakoterapia.

Zapraszamy po więcej informacji: Hepatolog Gdynia.