Okna dachowe, rolety czy markizy – co zamontować?

Skuteczne osłony okienne na okna dachowe mają wiele cennych zastosowań, które zapobiegają przegrzewaniu się pokoju od zewnątrz. Odpowiednie modele rolet lub żaluzji można również zamontować po stronie wewnętrznej okna, by spotęgować efekt i nie dopuścić do nagrzania się poddasza, co jest częstym problemem najwyżej położonych pomieszczeń w domu. Aby wybrać najbardziej optymalny model dla siebie warto zastanowić się na czym najbardziej nam zależy, która z funkcji jest najważniejsza. W jakim stopniu chcemy chronić pomieszczenie przed ekspozycją słoneczną i związaną z nią wysoką temperaturą latem i niską- zimą.

Markizy na okna dachowe.

Markizy wykonane są z siateczki PCW, która charakteryzuje się zróżnicowanym stopniem prześwitu lub włókien szklanych wykończonych syntetycznym materiałem, który wykazuje trwałość pomimo działania szkodliwych czynników zewnętrznych (śnieg, deszcz, temperatura). Markiza składa się dzięki mechanizmowi umieszczonemu w ościeżnicy okna. Działanie mechanizmu polega na zwijaniu się markizy na wałek za pomocą zamontowanych wewnątrz sprężyn. Pomiędzy rozwiniętą markizą a szybą okna pozostaje wolna przestrzeń, dzięki czemu strumień powietrza swobodnie przepływa zapobiegając nagrzewaniu lub powstawaniu wilgoci. Markizy są bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem cenionym przez specjalistów w zakresie budownictwa, jak i użytkowników. Główną zaletą tego rodzaju osłon jest zmniejszenie dostępu promieni słonecznych, a tym samym ograniczenie wzrostu temperatury. Pomimo hamującego działania, nie ograniczają widoków z okna. Dodatkowym atutem markiz jest wyciszanie dźwięku padającego deszczu i innych uciążliwych hałasów z zewnątrz. Produkt jest dostępny w wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu pozwala na lepsze dopasowanie do swoich potrzeb i estetyki.

Rolety zewnętrzne na okna dachowe.

Rolety zewnętrzne wykonane są z aluminiowych lameli (dostępne w sprzedaży kolory odpowiadają najczęściej barwom pokryć dachowych), które łączone są gumowymi częściami albo podklejonych bezbarwnym materiałem nośnym zmniejszającym dostęp ciepła. Elementem montażu rolet są również prowadnice, które służą do rozkładania osłony. „W ramach konserwacji prowadnice powinny być oczyszczane średnio co sześć miesięcy i nawilżane smarem. Kiedy nie ma potrzeby korzystania z rolety, pozostaje w kasecie znajdującej się na szczycie okna” – tłumaczy Marcin Surma z www.systemysurma.pl. Modele rolet do okien dachowych odpowiadają wyłącznie oknom obrotowym oraz uchylno- obrotowym. Analogicznie jak w przypadku żaluzji, lamelki rolet można dostosować do wybranego przez siebie kąta nachylenia. Najnowocześniejsze rolety działają przy użyciu pilota radiowego, który posiada szereg cennych programów m.in. czujnik niskiej temperatury.