Energooszczędne projekty domów. Czym kierować się w wyborze projektu domu?

Wiele osób marzy o tym, by mieć swój własny dom, a jeszcze lepiej, jak jest to wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju projekt. Nie dziwi więc, że często wybór pada na budynek energooszczędny. Na co jednak zwracać uwagę?

Dom dla każdego

Może się wydawać, że takie rozwiązanie jest tylko dla nielicznych, ponieważ domy tego rodzaju są dość drogie w budowie. Tak było kilka lat temu, ale dzisiaj to się zmieniło, a więc energooszczędne budynki to coraz bardziej dostępne rozwiązanie. Takie projekty domów tanich w budowie już nikogo dziś nie zaskakują, ale jeśli chcemy, aby nasz dom rzeczywiście pięknie się prezentował i był funkcjonalny, musimy pamiętać o najważniejszych kwestiach.

Kwestia położenia

Dom energooszczędny nie może istnieć bez energii słonecznej, dlatego też musimy maksymalnie ją wykorzystać. Jak tego dokonać? Najprostszy sposób to takie usytuowanie bryły na działce, żeby promienie słoneczne przez jak najdłuższy czas padały na większą część budynku. To oznacza, że elewacja o największej powierzchni powinna być zwrócona w kierunku południowym.

Porozmawiajmy o bryle

Jak najbardziej zwarta – taka właśnie powinna być bryła domu energooszczędnego. To ważne, aby uzyskać jak najmniejszy stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do ogrzewanej części budynku. To istotne z tego powodu, że uzyskana powierzchnia będzie odpowiednio mała, a dzięki temu ucieknie mniej ciepła, które zużywamy do ogrzewania domu. Ważne jest przede wszystkim, żeby obrys domu był regularny – ideałem jest kształt kwadratu lub prostokąta.

Okno na świat

Jak już wspominaliśmy, w domu energooszczędnym musimy w jak największym stopniu korzystać z energii słonecznej. W ogromnej części dotyczy to okien, które powinny być usytuowane od strony południowej. To sprawi, że promienie słoneczne będą maksymalnie wykorzystane nie tylko w porze ciepłej – latem i wiosną, ale też zimą i jesienią. Z drugiej strony – od północy najlepiej zrezygnować z okien.

Pamiętajmy więc, aby zwracać na to uwagę, gdy będziemy wybierać projekt domu energooszczędnego. Na szczęście dzisiaj o to nietrudno, ponieważ istnieje wiele firm oferujących takie rozwiązania. Dla zainteresowanych polecamy również artykuł pt. “Przed wybraniem projektu domu – o czym pamiętać?”, który rozjaśni wiele istotnych zagadnień.