Zawiesia linowe – czym są i gdzie się z nich korzysta?

Przemysł ciężki potrzebuje solidnych technologii, aby możliwe było wykonywanie wielu prac. W przemyśle budowlanym, zbrojeniowym czy wodnym istnieje konieczność podnoszenia sporych ciężarów. Dlatego też pracują tam dźwigi wykorzystujące praktyczne zawiesia linowe. Co to jest i w jaki sposób się przydaje?

Zawiesia i ich rodzaje

Zawiesia to naprężone liny zakończone elementami podnoszącymi. Są wykonane z ocynkowanej stali i bardzo wytrzymałe, pomimo tego, że nie można im też odmówić należytej elastyczności.

Najczęściej liny zakończone są cięgnami pojedynczymi lub wielokrotnymi. Profesjonalne zawiesia mogą posiadać po kilka cięgien i dźwigać ciężary rzędu paru ton. Zawiesia obręczowe służą do tego, by obwiązać nimi towar, zanim zostanie on podniesiony. W ten sposób można np. transportować większe bloki.

Dlaczego tak ważne są atesty?

Zawiesia muszą być w pełni bezpieczne, ponieważ wykonują bardzo odpowiedzialną pracę. Jakiekolwiek pęknięcia linki mogą mieć poważne konsekwencje. Zniszczenie towarów poprzez ich upadek z wysokości może generować olbrzymie koszty.

Nie bez znaczenia jakość zawiesi jest też dla ludzi. Lina odporna na zerwanie ma dawać komfort i należytą ochronę pracownikom przemysłowym. Dlatego też trzeba zawsze sprawdzać atesty i certyfikaty zawiesi, których chce się użyć. Sensowne jest kupowanie ich wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Jeśli dane produkty nie spełniają norm technicznych, zdecydowanie lepiej jednak omijać je szerokim łukiem.

Jakimi cechami powinny odznaczać się dobre zawiesia linowe?

Zawiesia często służą do załadunku statków lub przenoszenia ciężkich towarów na magazynach, więc muszą charakteryzować się sporym udźwigiem. Powinny być wykonane z najlepszych tworzyw, które nie rozpadną się nawet w wyniku trudnej i wymagającej eksploatacji.

Zawiesia powinny być również odporne na działanie czynników atmosferycznych, ponieważ mogą być używane zarówno wewnątrz hal, jak i na zewnątrz. Dlatego też mogą działać na nie skrajne temperatury. Idealne zawiesia pracują efektywnie w każdych warunkach.