Rodzaje ścianek i drzwi prysznicowych

Postawienie na nowoczesny wygląd łazienki często łączy się z własną aranżacją prysznica za pomocą drzwi i ścianek. Takie rozwiązanie daje nie tylko pole do popisu kreatywności, ale jest również wygodne w małych pomieszczeniach lub takich o nietypowych kształtach. Ścianka prysznicowa z drzwiami stała się obecnie towarem powszechnie dostępnym, a wybór różnych opcji jest naprawdę duży.

Jak wybrać drzwi prysznicowe?

Projektując kabinę prysznicową zawsze należy robić to pod kątem użyteczności łazienki. Dobrze dobrana Ścianka prysznicowa z drzwiami nie tylko podniesie poziom estetyczny, ale również funkcjonalność pomieszczenia. Przy wyborze należy uwzględnić metraż, a także przestrzeń do otwarcia prysznica.

Do wyboru mamy ścianki z drzwiami uchylnymi, przesuwnymi i składanymi. Pierwsze z nich otwierają się zwykle do zewnątrz, co należy brać pod uwagę projektując łazienkę. Drzwi uchylne mogą być jedno lub dwu skrzydłowe, a ich niewątpliwą zaletą jest duże, łatwo dostępne wejście. Wybierając panel przesuwny musimy brać pod uwagę konieczność zamontowania prowadnic. Ich utrzymanie w czystości może być niekiedy pracochłonne. Wśród zalet możemy jednak wymienić fakt, że zajmują niewiele miejsca. Drzwi składane łączą w sobie zalety obu pozostałych – zajmują małą przestrzeń, a jednocześnie po otwarciu tworzą szerokie przejście. Jest to zwykle większy wydatek niż panele uchylne lub przesuwne.

Ścianki i ich zastosowanie

Ściankę prysznicową możemy wykorzystać zarówno w połączeniu z drzwiami, jak i do stworzenia półotwartej przestrzeni kabiny typu walk-in. Podczas wyboru powinno się zwrócić uwagę na grubość tworzywa oraz sposób montażu. Jeśli decydujemy się na drzwi, ścianka prysznicowa powinna być grubsza, aby utrzymać ich ciężar i siły, którym będą poddawane.

Przy wyborze ścianek prysznicowych możemy zdecydować się na takie z akrylu. To znacznie tańszy materiał niż szkło jednak należy się liczyć z faktem, że nie jest on równie trwały i dużo łatwiej się brudzi. W wypadku ścianki prysznicowej z drzwiami rzadko stosuje się akryl ze względu na jego niewystarczającą wytrzymałość. Najczęstszym materiałem jest szkło, które może być odpowiednio dostosowane do potrzeb i możliwości finansowych klienta.

Rodzaje szkła w kabinach prysznicowych

Szkło wykorzystywane w ściankach prysznicowych może być specjalnie dostosowane do tego typu projektów. Producenci pokrywają je niekiedy powłoką ułatwiającą czyszczenie, a także taką dzięki której spływająca woda nie pozostawia osadu. Materiał jest najczęściej hartowany i wzmacniany, aby nie ulegał pęknięciom.

Ścianki prysznicowe z drzwiami jak i bez nich mogą być ze szkła przezroczystego lub grafitowego (lekko przyciemnionego). Daje to wrażenie większej przestrzeni, jednak odbiera poczucie intymności. Szkło matowe, strukturalizowane lub malowane wyraźniej dzieli pomieszczenie, ale zasłania osobę pod prysznicem. Dodatkowo producenci oferują wiele ciekawych wzorów i pomysłów na gradient szkła. Jeśli chodzi o malowania zdarzają się firmy, które robią to według wytycznych klienta.