Zasady działania suszarek do rąk

Suszarki do rąk są używane w wielu toaletach i powoli zastępują podajniki ręczników papierowych. Największą ich zaletą jest to, że nie generują odpadów, co czyni je przyjaznymi dla środowiska. Są również o wiele tańsze niż popularne ręczniki. Choć bardzo często używamy suszarek do rąk, raczej nie zastanawiamy się jak działają. Tymczasem warto się temu przyjrzeć.

Zużycie energii elektrycznej dla zwykłych suszarek do rąk wynosi około 2200 watów, a dla modeli energooszczędnych około 1600 watów. Wcześniej urządzenia te były włączane za pomocą przycisku. Nowoczesne suszarki mają wbudowane czujniki ruchu na podczerwień. Urządzenie wykrywa twoje dłonie i automatycznie się uruchamia. Gdy odsuniesz ręce wyłącza się, co zapobiega marnowaniu energii.

Ogrzewanie i suszenie 

Ciepło wytwarzane jest za pomocą wężownicy grzejnej wykonanej z nichromu. Kiedy powietrze przepływa przez ten element, zostaje ogrzane do temperatury o ok. 10 stopni Celsjusza wyższej niż temperatura otoczenia. Następnie jest wydmuchiwane przez dyszę skierowaną w dół lub w górę.

– „W starszych modelach jest ona szersza i woda z rąk zostaje przede wszystkim odparowana. Ze względu na wysokie zużycie energii ta technologia odchodzi już do przeszłości. W nowych typach osuszaczy, strumieniowych, powietrze przepływa przez bardzo wąską dyszę pod dużym ciśnieniem. Niemal zeskrobuje więc wodę z powierzchni skóry” – wyjaśnia ekspert z Hurtowniachemiczna.com. Suszenie rąk tradycyjną suszarką trwa ok. 45 sekund, a strumieniową około 15.

Dezynfekcja

Od lat toczy się debata na temat tego, czy suszarki do rąk powodują rozprzestrzenianie bakterii. Rzeczywiście, taki proceder ma miejsce w przypadku suszarek starszego typu. Jednak w modelach strumieniowych producenci zaczęli wykorzystywać filtry HEPA. Usuwają one 99,97 proc. cząstek o wielkości 0,3 mikrona lub mniejszych z powietrza używanego do suszenia rąk. W ten sposób ilość drobnoustrojów, które trafiają na nasze dłonie jest znacznie niższa.

Suszarka do rąk to jednorazowa inwestycja, która może służyć ci przez dłuższy czas. By była jak najbardziej wydajna niezbędna jest oczywiście regularna konserwacja. Czyszczenie dyszy i czujnika ruchu sprawi, że suszarka będzie działała bez zarzutu.