Zegarek jako element męskiego garnituru.

Zegarek to nie tylko przydatny gadżet, ale również istotny element stylizacji – zarówno tych casualowych, jak i bardziej odświętnych. Choć może on wydawać się tylko dodatkiem, to należy pamiętać, że właśnie z takich dodatków budujemy własny wizerunek, tak istotny w nawiązywaniu relacji z otoczeniem. O czym należy pamiętać, dobierając zegarek do garnituru?

Prostota przede wszystkim

To kluczowa kwestia przy doborze zegarka do garnituru. Nasz czasomierz powinien odznaczać się jak najprostszą estetyką – okrągła koperta, proste wskazówki i minimalistyczne zdobienia tworzą idealny zegarek do garnituru. Jeśli wybieramy się na uroczystość, gdzie obowiązującym strojem jest frak lub smoking, nasz zegarek powinien być pozbawiony nawet takich zdobień jak grawer marki. Do garnituru nie zakładamy zegarków bardzo ozdobnych, których projekt lub kolorystyka natychmiast rzuca się w oczy, a także elektronicznych, których dość młodzieżowy design licuje z elegancją garnituru.

Pasek czy bransoletka?

Zgodnie z zasadami savoir vivre do garnituru powinno zakładać się wyłącznie zegarki na pasku – bransolety, niezależnie od tego z jakiego materiału zostały wykonane, przeznaczone są wyłącznie do bardziej casualowych stylizacji. To bardzo istotna kwestia, której nie wolno nam lekceważyć. Pamiętajmy, że nasz ubiór świadczy o naszym podejściu i zaangażowaniu. Ignorując zasady prawidłowego ubioru w sytuacjach formalnych dajemy sygnał, że brak nam kultury lub po prostu jesteśmy niedbali. Pasek w naszym zegarku powinien być skórzany, najlepiej posiadający niewidoczne przeszycia – pod żadnym pozorem nie wybierajmy pasków gumowych.

Kolorystyka zegarka

Kolory zegarka to dość złożona kwestia. Warto przywiązać uwagę do tego, by korespondowały one z kolorami pozostałych dodatków i części naszego ubioru. Przykładowo, jeśli zakładamy brązowe buty i pasek, najlepszym wyborem będzie zegarek na pasku o takim samym lub zbliżonym kolorze. Podobną zasadę zachowujemy w stosunku do koperty – do srebrnych spinek do mankietów klamry w spodniach najlepiej pasować będzie srebrna koperta. Cały czas pamiętamy o zachowaniu prostoty i harmonii, im mniej skontrastowane są elementy naszego ubioru, tym lepiej.

Zegarek – schować czy pokazać?

Choć wiele uwagi przywiązujemy do doboru właściwego zegarka, należy zadbać o to, by był on jak najmniej widoczny spod mankietu garnituru. Najlepiej zatem będzie wybrać zegarek o niezbyt grubej kopercie, który nie będzie „przebijał się” przez materiał.

Klasyka kontra nowoczesność

Mimo, że dobór zegarka na oficjalne okazje jest dość skodyfikowany, co widać po wcześniejszych akapitach, nie oznacza to, że musimy sztywno trzymać się ustalonych wzorców. Ciekawym przykładem, jak połączyć klasykę ze współczesnymi trendami, są nowoczesne zegarki marki Woodison, wykonywane z drewna. Ekologiczność surowca oraz ciekawa estetyka przy jednoczesnym zachowaniu eleganckiego kroju czyni z nich idealny wybór do garnituru na każdą ważną okazję.