Biegunka u niemowlaka. Wszystko, co musisz wiedzieć

Biegunki u niemowlaka zdarzają się dosyć często. U małego dziecka mogą mieć one różne przyczyny – od prozaicznych jak biegunka przy ząbkowaniu do bardziej poważnych jak zakażenia wirusowe.  Dolegliwość ta jest męcząca – szczególnie u małego dziecka. Osłabia organizm, maluch jest marudny, płaczliwy. Może też dojść do odparzenia delikatnej skóry na pupie. Co trzeba wiedzieć o biegunce u malucha, by poradzić sobie z problemem?

Objawy biegunki u niemowlaka

Jeżeli dziecko karmione jest piersią, to z reguły jego stolce są luźniejsze. I tylko od naszej wnikliwej obserwacji zależy, czy zauważymy objawy ewentualnej biegunki. Jeżeli dziecko oddaje stolce znacznie częściej, są one wodniste, mają nieprzyjemny zapach i pojawia się w nich domieszka śluzu, a maluch jest marudny, płaczliwy i rozdrażniony, możemy mówić o objawach biegunki. Gdy dziecko karmione jest sztuczną mieszanką, objawy biegunki łatwiej zauważyć – stolec bowiem wyraźnie zmienia swoją konsystencję.

Jeżeli stwierdzimy u swojego dziecka biegunkę, powinniśmy udać się do lekarza. Pamiętajmy, że im mniejsza pociecha, tym szybciej może dojść u niej do odwodnienia. Jeżeli u niemowlaka pojawiła się biegunka, powinniśmy pozostać z nim w domu, przyczyną może być bowiem wirus (a ten jest zaraźliwy). Maluch dotknięty rozwolnieniem jest marudny, rozdrażniony, często ze stanem podgorączkowym, dlatego warto w tym czasie ograniczyć spacery. Dziecko potrzebuje spokoju, wyciszenia i częstych zmian pieluszki, aby nie dopuścić do odparzeń.

Jak uniknąć odwodnienia w trakcie biegunki?

To najważniejsze zadanie – nawadnianie! Dziecko w trakcie infekcji traci bardzo dużo wody, może dojść do niebezpiecznego dla zdrowia i życia odwodnienia.

Po czym poznać, że niemowlę zaczyna się odwadniać? Niepokojące objawy to:

  • Suche, pękające wargi
  • Suchy język i błona śluzowa jamy ustnej
  • Zapadnięte oczy
  • Oddawanie bardzo małych ilości moczu w kolorze ciemnożółtym lub brak moczu
  • Zmniejszone napięcie skóry
  • Rozdrażnienie, osłabienie, apatia.

Nie dopuśćmy do takiego stanu. W trakcie biegunki u niemowlaka trzeba uzupełniać płyny regularnie, choćby po małej łyżeczce. Podawajmy maluchowi elektrolity, aby wzmocnić organizm i probiotyki, aby odbudować mikroflorę.

Dbajmy o higienę

Dbanie o czystość to podstawa troski o zdrowie malucha. Szczególnie troszczmy się o higienę „pod pieluszką”. Luźne stolce mają kwaśny odczyn, dlatego tak łatwo podrażniają delikatną skórkę. Pupę należy dokładnie przy każdorazowej zmianie pieluszki myć i osuszać, stosować ochronne kremy. Możemy też często „wietrzyć” pupcie  (gdy intensywność biegunki się zmniejszy).

Dieta w trakcie biegunki u niemowlaka

Nie zmuszaj malucha do jedzenia, jeśli nie ma apetytu. Dziecko karmione piersią powinno być często do niej przystawiane, choćby po to, aby uniknąć odwodnienia. Maluch, który pije z butelki i je już stałe pokarmy, powinien (o ile ma apetyt) dostawać swoje jedzonko częściej, lecz w mniejszych porcjach. Warto też podać dziecku marchwiankę, grysik ryżowy lub zgniecionego banana – pomoże to zatrzymać biegunkę. Należy podać też probiotyki, aby odbudować mikroflorę jelit.