Nurkowanie – sport nie tylko dla najbardziej aktywnych

Nurkowanie to sport i rodzaj aktywności, który może przynieść naprawdę dużo radości i niesamowitych wrażeń. Zwłaszcza kiedy nurkuje się w atrakcyjnych, pełnych podwodnego życia miejscach, albo tam, gdzie historia odcisnęła swoje piętno. Czy nurkować mogą tylko najbardziej aktywne i wysportowane osoby? Co jest do tego potrzebne?

Wyposażenie niezbędne do nurkowania

W pierwszej kolejności należy powiedzieć, że do nurkowania najczęściej konieczne jest konkretne wyposażenie. Oczywiście wszystko zależy od tego, czy zamierzamy nurkować wyłącznie na niewielkich głębokościach i w krótkim czasie, czy chcemy pokusić się o coś więcej. W tym pierwszym przypadku zdecydowanie wystarczy zwykła rurka i zegarek do nurkowania.

Jeżeli jednak chcielibyśmy pod wodą pozostawać znacznie dłużej i mieć możliwość docierania na większe głębokości, to konieczne jest zaopatrzenie się w aparat do oddychania pod wodą. Niezbędny może okazać się też specjalny kombinezon, który zabezpiecza nurka przed wpływem zimnej wody.

Dodatkowe wyposażenie dla nurka

Podstawowe wyposażenie do nurkowania to oczywiście jeszcze nie wszystko, co nurek może mieć ze sobą pod wodą. Przydatny będzie też między innymi zegarek do nurkowania. Mierzenie czasu podczas przebywania pod wodą ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa. Dlatego też najważniejszą zaletą dobrego zegarka do nurkowania powinna być trwałość i niezawodność, niezależnie od głębokości, na którą zanurza się nurek.

Zegarki do nurkowania mogą mieć oczywiście też inne funkcje. Niektóre na przykład potrafią mierzyć podstawowe parametry życiowe, dzięki czemu ma się większą kontrolę nad własnym samopoczuciem pod wodą. Sprzętem, który również może dać bardzo dużo, jest aparat do robienia podwodnych zdjęć, albo specjalna kamera. Dzięki nim można uwiecznić swoje podwodne przygody.

Czy nurkować może każdy?

Często zadawanym pytaniem jest to, czy nurkować może każdy. Ilość ograniczeń zdrowotnych, które są poważnymi przeciwwskazaniami do nurkowania, jest niewielka. Sport ten niewiele różni się pod tym względem od innych.

Jednak oczywiście, żeby zająć się nurkowaniem wyczynowym, trzeba mieć odpowiednie zdrowie i kondycję fizyczną. Niezbędne jest również ukończenie specjalnych kursów. W naszym kraju obecnie nie obowiązuje konieczność posiadania licencji, więc kursy robi się przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa i podniesienia umiejętności.

Zegareki do nurkowania dostępne są w ofercie divezone.pl.