Stan deweloperski: co to znaczy?

Poszukujący mieszkania mają do wyboru lokal z rynku wtórnego lub z pierwotnego. To drugie rozwiązanie oznacza odebranie mieszkania pod tzw. klucz, czyli z pełnym wykończeniem lub w stanie deweloperskim. Lokale deweloperskie są tańsze w zakupie. Dziś staramy się rozwiać wszystkie wątpliwości i odpowiedzieć na pytanie – co to jest stan deweloperski.

Stan deweloperski to jeden z najpopularniejszych dziś typów ofert na rynku pierwotnym nieruchomości. Gwarantuje on sporo korzyści kupującemu – klient zyskuje lokal, który jest tańszy w zakupie od mieszkania wykończonego pod klucz, a jednocześnie może uczestniczyć w procesie dostosowania danego mieszkania stosownie do własnych potrzeb. Oznacza to m.in. możliwość położenia instalacji i punktów poboru według swojego uznania (o ile oczywiście jest to technicznie wykonalne), przestawienia ściany, postawienia nowej i podzielenia dużego pomieszczenia, możliwość wyodrębnienia kolejnej łazienki, likwidacji oddzielnej kuchni i połączenia jej z salonem itp.

Stan deweloperski – definicja

„Nie spotkamy jednej konkretnej definicji stanu deweloperskiego – informuje nas ekspert z oferującej nowe mieszkania pod Warszawą firmy budowlanej EKOBUDDeweloperzy proponują różne standardy wykończenia lokali i w zasadzie każdy z nich mogą nazwać stanem deweloperskim, ponieważ nie ma wyraźnej regulacji prawnej tej materii. Przy zawieraniu transakcji należy więc dokładnie zapytać, jakie konkretnie prace zostaną wykonane w lokalu do momentu jego odbioru. Zwyczajowo jednak stan deweloperski oznacza mieszkanie z podłączonymi mediami, drzwiami wejściowymi, ale bez tzw. wykończeniówki, którą pozostawia się właścicielowi” – dodaje ekspert.

Stan deweloperski – co zawiera?

Jak już zostało to powiedziane, każda firma może zaoferować kupującemu odmienne warunki wykończenia lokali. Najczęściej zakres wykonanych przez dewelopera prac zawiera się na ukończeniu i oddaniu budynku. Lokale mieszkalne mają zamontowane drzwi wejściowe, położone na ścianach tynki (często i gładzie oraz wstępnie pomalowane na biało), wylane betonowe posadzki, wstawione okna (zwykle bez parapetów), poza tym instalacje: elektryczną, wodno-kanalizacyjną, C.O., gazową (jeśli jest w budynku). Instalacja elektryczna zazwyczaj rozprowadzona jest po lokalu, ma gniazda dostępu i zamontowane włączniki; inne instalacje rozprowadzone są po budynku (piony), a na terenie mieszkania są tylko przyłącza tak, by nowy właściciel mógł samodzielnie zamontować biały montaż tam, gdzie mu najbardziej odpowiada.

Stan deweloperski – co wykończyć?

Kupując nowe mieszkanie od dewelopera będziemy musieli więc rozprowadzić (jeśli nie ma) instalacje, pomalować ściany na konkretny kolor lub powtórzyć malowanie na biało, położyć podłogi i listwy przypodłogowe, wstawić drzwi wewnętrzne i wykończyć ściany wokół ościeżnic, zamontować parapety wewnętrzne, następnie położyć kafelki w łazience i w kuchni (czy aneksie kuchennym), zainstalować zlew, umywalkę, krany, muszlę klozetową i system spłukiwania, wannę lub kabinę z prysznicem. Po wszystkim pozostaje już tylko dobór mebli i podłączenie wyposażenia AGD oraz końcowa dekoracja nowego mieszkania.