Limity kilometrów przy wypożyczaniu samochodów. Podstawowe zasady

Podczas wypożyczania samochodów z wypożyczalni warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Poza marką, modelem auta czy okresem wypożyczenia, warto zapoznać się z limitem kilometrów. To odległość, której pokonanie w ciągu doby czy miesiąca nie niesie ze sobą żadnych dodatkowych kosztów. W tym przypadku spore znaczenie mają plany służbowe i prywatne, a więc zaplanowane spotkania i inne cele.

Wypożyczenie z limitem kilometrów czy bez?

Od limitu kilometrów w dużej mierze zależy całościowy koszt wynajęcia samochodu. Wypożyczenie auta bez limitu kilometrów wiąże się automatycznie z wyższym kosztem wynajmu, który uzależniony jest od czasu jego trwania. W skali miesiąca bywa to dość duży koszt. Z drugiej strony warto pamiętać o tym, że jazda samochodem bez limitu kilometrów jest o wiele bardziej swobodna. Podczas podróży prywatnych czy służbowych nie trzeba się bowiem skupiać na planowaniu trasy i skrupulatnie liczyć pokonanej odległości. Można pozwolić sobie na objazdy, spontaniczne wycieczki i nieplanowane przedłużenie trasy. W dobrych firmach, takich jak Abacus, Ustalona na początku opłata za wynajem nie zmienia się. Koszty są tak wysokie, jak określone zostało to w umowie.

Kiedy warto wypożyczyć samochód z limitem kilometrów

Czasem jednak lepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie samochodu z limitem kilometrów. Tak jest wówczas, gdy codziennie pokonuje się taką samą, dobrze znaną trasę i ewentualne przekroczenia odległości są niewielkie. Dlatego jeśli jeździ się tylko z i do pracy, odwozi dzieci do szkoły czy odwiedza partnera w interesach, opcja z limitem jest naprawdę dobrym, godnym polecenia rozwiązaniem. W praktyce w wielu przypadkach limit jest w zasadzie nieodczuwalny. Może wynosić on nawet 300 kilometrów dziennie czy kilka tysięcy kilometrów na miesiąc. To ilość, która pozwala na całkiem swobodne podróżowanie bez oglądania się na pokonaną odległość.

Koszt kilometrów poza limitem

Wynajem samochodu z limitem kilometrów jest niekiedy dobrym pomysłem również w przypadku codziennego, raczej intensywnego korzystania z samochodu. Często okazuje się, że nawet wówczas dzienny bądź miesięczny limit nie jest wykorzystywany. Mimo to podczas podpisywania umowy w wypożyczalni samochodów warto zapytać się jak duży jest koszt za każdy przekroczony kilometr. W większości sytuacji opłata ta jest relatywnie niewielka, przynajmniej w stosunku do kosztu, który trzeba ponieść wynajmując pojazd bez limitu kilometrów. Każdy powinien jednak podjąć decyzję po analizie swoich potrzeb i oczekiwań.