Jeansy dla mężczyzn – garść informacji o najpopularniejszych spodniach świata

Jednymi z najpopularniejszych spodni dzisiaj są jeansy. Moda na ubrania z tego właśnie materiału trwa już od kilkudziesięciu lat. Jednak sama tkanina pochodzi nawet z XVII wieku. Materiał jeansowy jest na tyle trwały, że zaczęto z niego na przełomie XIX i XX wieku, szyć spodnie dla robotników. Farmerzy, górnicy czy poszukiwacze złota ubierali tego rodzaju spodnie, ponieważ trwałość materiału górowała nad innymi i jedna para wystarczała na długi czas. Twórcą i pomysłodawcą spodni, jakie dzisiaj znamy pod potoczną nazwą jeansy, był Levi Strauss.

Popularyzację spodniom z tego wytrzymałego materiału przyniosły filmy westerny

Początkowo jeansy były barwione na jasny odcień niebieskiego za pomocą pigmentu indygo, którego pozyskiwano z liści indygowca barwierskiego. Dzisiaj wchodząc do sklepu z ubraniami na półkach znajdziemy spodnie w różnych kolorach i odcieniach, natomiast wiąż jasne, niebieskie spodnie jeansowe są tymi klasycznymi, od których wszystko się zaczęło. Ogromną popularność spodniom jeansowym męskim przyniosły westerny, produkowane w pierwszej połowie dwudziestego wieku. Kiedy kultowe spodnie mógł kupić każdy robotnik i wyglądać w nich jak aktor ulubionego filmu, wówczas przemysł związany z produkcją jeansów ruszył na dobre. I tak dochodzimy do dzisiejszych trendów modowych, w których niezmiennie spodnie jeansowe męskie są i najprawdopodobniej będą królowały jeszcze przez długie lata. Ale warto pamiętać, że także męskie spodnie na przestrzeni dekad zmieniały się i ewoluowały.

Kroje jeansów wciąż się zmieniają, ale kultowe spodnie wciąż królują w codziennych stylizacjach

Niegdyś popularne dzwony, dzisiaj rzadko są zauważalne na ulicach. Podobnie ze spodniami o niskim stanie czy jeansach tak zwanych rurkach, mocno zwężających się ku dołowi. Panowie zdecydowanie chętniej sięgają po zwykłe, proste, klasyczne spodnie (sprawdź tutaj). Spodnie, które z jednej strony są trwałe, ale mimo wszystko zapewniają komfort i wygodę. Wielu panów dodaje do takiej stylizacji jeszcze pasek, który również z jednej strony pełni funkcję użyteczności, bo pasek podtrzymuje spodnie bez zsuwania się , z drugiej zaś pasek jest urozmaiceniem stylizacji i dodaje jej walorów estetycznych. Niezależnie od tego jak trendy mody będą się zmieniać i jakie nowe rozwiązania przyniesie przyszłość, materiał jeansowy i kultowe spodnie męskie zapisały się na kartach historii i wciąż w niej żywo funkcjonują, a my kupujemy ich kolejne pary.