Gdzie mogą się przydać ściany szklane przeciwpożarowe?

Gdzie mogą się przydać ściany szklane przeciwpożarowe?

Ściany szklane przeciwpożarowe są estetycznym i praktycznym sposobem podziału pomieszczenia na części. Pełnią one przy tym ważną funkcję – zapobiegają rozprzestrzenieniu się ognia oraz trujących gazów na resztą pomieszczenia w przypadku wybuchu pożaru. Gdzie szczególnie się przydają?

Biura i openspace

Ściany szklane przeciwpożarowe to proste i wygodne sposoby na oddzielenie pomieszczeń w biurowcach i openspacach. Dzięki temu zyskuje się dodatkowe pomieszczenia i większą ciszę oraz komfort pracy niż w przypadku ustawienia wszystkich biurek na jednej wielkiej hali biurowej.

Warto przy tym zauważyć, że tego typu ściana szklana przeciwpożarowa, wydzielająca dodatkowe pomieszczenia pozwala także na przeprowadzenie rozmów w bardziej prywatny sposób, bez obaw o usłyszenie wszystkiego przez innych pracowników. To także dobre rozwiązanie do przestrzeni biurowych oferujących wynajem biurek na godziny – wynajmujący może załatwić swoje sprawy w bardziej ustronnych warunkach.

Budynki użyteczności publicznej

Urzędy próbują się unowocześniać, często wyłącznie wyglądem i nich również coraz częściej zastosowanie znajduje ściana szklana przeciwpożarowa. Dzięki niej powstają nowe i wyciszone pomieszczenia, a urzędnikom łatwiej pracować, zwłaszcza w wielkich i zabytkowych halach. Jest też mniejsze prawdopodobieństwo przypadkowego ujawnienia danych wrażliwych.

Ściana szklana przeciwpożarowa jest także bardzo użyteczna w bibliotekach – nie tylko zapewnia bezpieczeństwo przy dużym nagromadzeniu papieru, ale także miejsce do pracy w ciszy oraz jako takim odosobnieniu, co jest bardzo potrzebne przy nauce i prowadzeniu badań w naukach humanistycznych.

Czy to wszystko?

Wymienione przykłady dotyczą tylko najczęstszego sposobu wykorzystania ścian szklanych przeciwpożarowych. Tak naprawdę jednak ich wykorzystanie w różnych miejscach ogranicza tylko wyobraźnia, zapotrzebowanie i warunki techniczne pomieszczenia, w którym mają zostać zamontowane.

Gdzie wiec można je jeszcze zamontować? W szkołach, przedszkolach, galeriach handlowych, bankach. We wszystkich tych miejscach poza funkcjami zapewniającymi bezpieczeństwo ściany szklane przeciwpożarowe będą zapewniały także dodatkowe pomieszczenia do wykorzystania gospodarczego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Esglas